Bebeklerde Öfke Duygusu

Öfke, bebeklerin duygusal gelişim sürecinin normal bir parçasıdır. Başlarda hafif biçimde ortaya çıksa da bebek büyüdükçe öfke düzeyi de artar. Bunun nedeni öğrenilen, deneyimlenen ve sonuçları gözlemlenerek çıkar için kullanılan bir duygu olmasıdır. Öfke kontrol altında tutulması gereken aksi hâlde yıkıcı etkileri olabilen bir histir.

Bebeklerde Öfke Duygusu

Bebekler neden öfkelenebilir?

Bebekler kendi yeteneklerini sınamayı öğrendikleri ilk bebeklik döneminde öfkeyle tanışırlar. Başlarda bu his yalnızca başarısızlık durumunda veya istemeyen olaylar karşısında haz almama gibi değerlendirilse de bebeğin duygusal gelişimi ilerledikçe bu hislerin aslında öfke olduğu keşfedilir. Öfkeyle tanışan bebek bu duyguyu kendi çıkarları için kullanmayı da zamanla öğrenir. Örneğin 1.5-2 yaş itibariyle bir bebek bağımsızlığını ilan ederken öfkeden ve öfke sonucu isteklerini yaptırıyor olmaktan faydalanır.

Bebeklik döneminde öfkenin gözlemlenmesinin başlıca sebepleri memnun olunmayan durumlardır. Örneğin bir bebek giydirilirken, suyla temas ettiğinde veya istemediği bir pozisyonda yatırıldığında öfkelenebilir. Bu durum bir yetişkindeki gibi bağırma, konuşma veya saldırganlık gibi sonuçlarla gözlemlenmez. Bebekler tüm olumsuz duygular karşısında yaptıkları gibi öfke hâlinde de ağlar. Bunun tam tersi olarak bu tip aktiviteler bebeğin hoşuna gidiyorsa aktiviteye son verilmesi durumunda da öfkelenebilir. Memnun olunmayan durumlara ek olarak herhangi bir olayda başarısız olmak da öfkeyi doğurabilir. Bebekler henüz yeterli gelişimleri kat edemedikleri için el ve parmak kaslarını kapsayan ince motor becerileri de çok gelişmiş düzeyde değildir. Bu nedenle ellerini kullanarak yapmaya çalıştıkları bazı şeylerde başarısız olabilirler. Bu durum oldukça normaldir. Ancak bir bebek için öfkeyi ortaya çıkarmaya yeterlidir.

Bebekler öfkelendiklerinde nasıl bir tepki verir?

2 yaş dönemine kadar görülen öfkenin asıl hâli 1.5 yaş civarında ortaya çıkar. Sakin ve uslu bir bebek bile bu dönemde öfke nöbetleri geçirebilir. Bunun başlıca sebebi zihinsel ve duygusal gelişimlerindeki ilerlemedir. Çocuk artık olaylar arasındaki bağlantıyı daha iyi kurmaya başlar. Örneğin, kıyafetleri çıkarılırken öfkelenen bir bebeğin sakinleşmesi için kıyafetleri çıkarılmaktan vazgeçilirse bebek bunu istediğini öfke yoluyla yaptırmak olarak kodlar. Bu gibi küçük deneyimler birleşerek bebeğin öfkeyi nasıl kendi istekleri doğrultusunda kullanabileceğinin ipuçlarını verir. 2 yaş öncesi bu tip deneyimler elde eden bebek 2. yaşında benlik mücadelesi verirken bu öğretileri kullanır.

Bebeklerde, özellikle de 2 yaş döneminde öfkeyle daha az karşılaşmak için mümkün olduğunca rutine bağlı bir hayat tavsiye edilir. Değişiklik durumları öfke nöbetlerine yol açabilir. Aileler çocuklarının öfkeli hâllerinde sakin kalmalı, öfke hâli geçtikten sonra açıkça konuşmalıdır. Başarısızlık öfkeye dönüşebileceği için bebeklerin yeterlilikleri çerçevesinde aktiviteler yapmaları desteklenmelidir. Anne ve babalar olarak çocuklara öfke konusunda olumlu bir model olunmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0