Bebeklerde Mide Gribi

Ebeveynlerin panik olmasına neden olacak birçok etkisi olan bu hastalığın çözümü aslında oldukça basittir. Hijyene dayalı bir tedavi yöntemine sahip olan mide gribi (gastroenterit) tehlikeli sayılabilecek hastalıklardan değildir. Yine de sizi huzursuz edebilecek etkileri söz konusu olabilir.

Bebeklerde Mide Gribi

Mide gribi nedir ve nasıl bir hastalıktır?

Mide gribi, bebeklerde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Minik bebeğinizin vücudu aynı anda kusma ve ishale maruz kaldığında onun susuz kalmasına (dehisrasyon) neden olabilir. Bağırsaklara ulaşan virüs ve bakteri türü parazitler buraya yerleşerek hastalığı başlatırlar. Sulu ve kansız ishal, kusma, iştahta azalma ve her zamankinden daha fazla asabiyet gibi belirtileri vardır. Bebeğinizde bu belirtilere rastlarsanız hemen doktorunu arayıp durumu izah etmenizde fayda vardır. Belirtiler etkisini bir iki gün süreyle gösterirken çok nadir olarak bu süre on günü de bulabilir. Bebeğiniz enfeksiyonu kaptıktan bir ile üç gün arasında hastalık kendisini gösterir. Genellikle bebekler bu hastalığı bir veya iki hafta içerisinde atlatırlar. Fakat bu süreç içerisinde bebeğinizi zorlayacak birkaç gün söz konusu olabilir.

Mide gribi nasıl tedavi edilir?

Bu hastalığa karşı bebeğinize evinizde yardımcı olabilirsiniz. Bu süreç içerisinde en mühim nokta sıvı takviyesi yapmaktır. Bebeğinizin midesinin kustuktan sonra yaklaşık olarak 30-60 dakika aralığında dinlenmesine izin verin ve ardından öncelikle çay kaşığıyla sıvı verin. Eğer ki emziriyorsanız tek memeden 5 dakika emmesini sağlayın. Bebeğiniz kuru gıdaya geçtiyse hazır mamayı sulandırmamaya özen gösterin. Bunların yetersiz kalacağını düşünüyorsanız doktorunuzdan oral rehidrasyon talebinde bulunabilirsiniz. Bebeğinize sadece su vermekle yetinmemelisiniz. Fakat elma suyu gibi tatlı içecekler vermemeye de özen göstermeniz önem arz edecektir. Çünkü tatlı içecekler ishali körükleyen maddele arasındadır. Bebeğiniz eski beslenme düzenine kademe kademe geçmelidir, bu süreçte de bebeğinizin tepkilerini kontrol etmeniz önerilir. Hastalık zamanı bebeğiniz çok fazla yorulacaktır bu sebeple rahat ve sakin bir dinlenme ortamı sağlamanız bebeğiniz için yararlı olacaktır. Burada değinilmesi gereken diğer önemli husus ise hijyendir. Bebeğinizin ellerini ve sizin ellerinizi sürekli olarak steril duruma getirmeli ve bebeğinizle temas kuran kişilerin hasta olmamalarına dikkat etmelisiniz. Çevreden gelen ilaç önerilerini kullanmamanız bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Doktorunuzun verdiği yöntemlere ve dozlara uyarak hareket etmeniz ileride bu hastalığın daha ağır sonuçlar doğurmasını engelleyecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0