Bebeklerde Kusma

Kusma, bebeklerde korkuya sebep olurken anne ve babalarda ise gerginlik ve tedirginlik duyguları doğurabilir. Bu tepkiler gayet doğaldır. Kusmanın nedeni genellikle bilinmemekle birlikte bazen ebeveynler kusma ile tükürmeyi karıştırabilirler.

Bebeklerde Kusma

Bebeklerde kusma neden gerçekleşir?

Bebek kustuğu zaman genellikle annelerde bir huzursuzluk baş gösterir. Aklınıza “Bebeğime sütüm dokunuyor mu?”, “Bebeğimi yanlış mı besleniyorum?” gibi sorular gelebilir. Genellikle kusmalara beslenmenin öncesinde veya beraberinde oluşan viral hastalıklar sebebiyet vermektedir.

Kusma, tükürme ile karıştırılabilir. Tükürme esnasında bebeğinizde herhangi bir zorlanma meydana gelmezken, kusma esnasında bebeğinizin çok fazla zorlandığına, bazen yiyeceklerin ağızdan bazense burnundan çıktığına şahit olabilirsiniz. Kusmalar genellikle viral hastalıklar dolayısıyla ortaya çıkar ve yaklaşık 12-24 saat aralığında kendi kendine son bulur. Kusma aynı zamanda çok fazla sıvı kaybına (dehidrasyon) sebebiyet verebilir. Bebeğiniz 2 ile 6 hafta arasındaysa ve her beslenmeden sonra sürekli kusuyorsa ertelemeden doktorunuzu aramanız tavsiye edilir.

Bu kusma hâline pilor darlığı da sebebiyet veriyor olabilir. Pilor dar olduğu zaman yiyeceklerin mideye iniş yolu kapanmış olur ve bu durum kimi zaman ameliyat gerektirebilir. Bunun haricinde kusmukta kan varsa, yeni doğmuş bir bebek 12 saat, daha büyük bir bebek 24 saatten fazla kusmaya devam ederse, vücudunda sıvı tutamıyorsa, normalde olduğundan daha hâlsizse ve geçmeyen bir karın ağrısı varsa bu durumu acilen bebeğinizin doktoruna bildirmenizi gereklidir. Bebeğinizin sağlığı için doktorun verdiği reçeteye aynen uyma konusunda hassas olmalısınız.

Bebeğiniz kusarken ya da kustuktan sonra ne yapmalıyız?

Bebeğiniz kusarken ya da kustuktan sonra sizin yapabileceğiniz şeylerin başında sıvı tüketimine yardımcı olmanız gelir. Bebeğinizin kusmasından yaklaşık 30 ila 60 dakika sonra besin takviyesi yapmanızda fayda vardır. Bu süre geçtikten sonra bebeğinize vereceğiniz sıvıyı önce yavaş yavaş vermelisiniz baktınız ki kusma durumu devam etmiyor verdiğiniz sıvı miktarını artırabilirsiniz. Genel görüşler, kusma üzerinden 8 saat geçtikten sonra beslenme düzeninin normale döndürülebileceği yönündedir. Eğer ki bebeğiniz katı gıdaya geçtiyse, bu kusma sürecinin sonrasında midesini daha az yoracak olan muz, tahıllı yiyecekler, kraker ve kızarmış ekmek gibi besinler ile daha rahat beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0