Bebeklerde Kulak İltihabı

Kulak iltihabı bebeklerin hastaneye götürülmelerinin en yaygın sebeplerinden biridir. Bebeklik döneminde oldukça sık rastlanan kulak iltihabı büyük bir tehlike oluşturmamakla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar içerir.

Bebeklerde Kulak İltihabı

Kulak iltihabı nedir ve nasıl bir hastalıktır?

Bebeklerde kulak ağrısını dindirmek oldukça güçtür. Aslında bu ağrıya ağlayarak tepki verirler fakat onların açlıktan mı yoksa uykusuzluk benzeri başka bir sebepten dolayı mı ağladıklarını bulmak çoğu anne ve baba için meşakkatli bir iştir.

Kulak iltihabı, orta kulağı (kulak zarının arkasındaki hava dolu bölge) etkileyen bir parazitten kaynaklanır. Bebeklerin bu hastalığa yakalanması büyüklere nazaran daha kolaydır. Kulak iltihabı genellikle soğuk algınlığı yahut diğer solunum hastalıklarından sonra meydana gelir. Bu tarz hastalıklar orta kulakta iltihap toplanmasına ortam yaratırlar. Kulak iltihabının başlıca belirtileri; kulak ağrısı, uykuya dalmada zorlanma, her zamankinden daha fazla huysuzluk, kulak akıntısı ve iştah kaybı şeklindedir. Bu belirtilerden herhangi birine rastladığınız zaman bebeğinizin doktorunu aramakta ve durumu bildirmekte tereddüt etmemelisiniz. Bunların haricinde eğer ki durum daha kötüye gider ve yukarıda bahsedilen belirtiler uzun sürerse, kulak ağrısı şiddetlenirse ve kulaktan irin, sıvı veya kanlı akıntı gibi sıvılar geldiğini görürseniz acilen doktora görünmeniz önerilir. Bu sayede hastalığa teşhis erken konulmuş olur ve iyileşme süreci hızlanır. Etraftan duyduğunuz tedavi yöntemlerini yahut kendi kendinize deneyimlediğiniz yöntemleri bebeğinize uygulamaktan kaçınmalısınız aksi takdirde bu, bebeğinizin hastalığını daha kötü bir boyuta taşıyabilir. Doktorunuzun verdiği reçeteye aynen uymanız, doz aşımı veya yanlış bir ilaç kullanımı yapmamaya dikkat etmeniz önemlidir.

Kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Bu hastalık esnasında sizin bebeğinize yardımcı olmanız oldukça önemlidir. Ağrı olan kulağa ılık ve nemli bir bez koymak yaşanan kulak ağrısını aza indirgeyebilir ve bu sayede bebeğiniz daha rahat uykuya dalabilir. Bebeğinizin bu durumunun kalıcı olmasını ve daha ağır bir noktaya gelmesini engellemek için özellikle enfeksiyon aktifken ellerinizi sürekli olarak yıkamanız, kullanılan tabak çanağı, aile bireylerinden ayırmanız ve hasta kişilerle aynı ortamda bulunmaktan sakınmanız tavsiye edilir. Özellikle sigara tüketilen yerlerden uzak durmanız bebeğinizin hem kulak hem de genel sağlığı için önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0