BEBEĞİNİZİN KORKULARINI ANLAYIŞLA KARŞILAYIN

Bebekler ilk yıllarında çevrelerini keşfetmeye başlarlar. Nesneleri tanıyıp bazı kavramları öğrenirler. Öğrendikleri bu yeni kavramlar, bazı korkular yaşamalarına neden olabilir. Ebeveynlerin bu durumda çocuklarının kaygılarını anlayışla karşılamaları gerekebilir. Bebeklerde korku neden olur gelin bakalım.

BEBEĞİNİZİN KORKULARINI ANLAYIŞLA KARŞILAYIN

Bebeklerde korku neden olur?

İlk yılarında bebeklerin en büyük uğraşı çevrelerini tanımak ve onu anlamlandırmaktır. Bu süreçte çocuklar nesneleri ve insanları tanırken bir yandan da yeni beceriler kazanırlar. Bebekler, motor becerilerinin yanında zihinsel becerilerini de hızlı bir şekilde geliştirirler. Çocuklar somut varlıkları öğrenmenin dışında soyut kavramları da yavaş yavaş öğrenmeye başlarlar. Bunun dışında maddelerin durumları hakkında bilgi sahibi olurlar.

Çocukların yeni kavramları öğrenmesi, onlarda bazı korkuların oluşmasına neden olabilir. Etraflarını keşfetmeye çalışan çocuklar, onlara neyin zarar vereceğini bilemediklerinden bazen tatsız deneyimler yaşayabilirler. Mesela sıcak bir bardağa dokunan ya da sıcak bir içecek içen çocuk yanabilir. Canı yanan çocuk bundan sonra bir şeyler içmeye korkabilir yahut bardakları tutmak istemeyebilir. Bunun dışında yükseklik kavramını bilmeyen bir çocuk basamaklardan düşüp canını yakabilir. Yine bu tatsız deneyim nedeniyle çocuk, emeklemekten ya da adım atmaktan korkabilir.

Çocuğunuzun kazandığı bu korkular günlük işlerinizi zorlaştırabilir. Fakat çocuğunuz bu korkuları deneyim kazandıkça yenebilir. Bu süreçte ona karşı anlayışlı olmanız gerekir. Çocuğunuzu zorlamanızın ikinize de bir faydası olmayacaktır. Onun yerine çocuğunuzu yeni deneyimler kazanması için teşvik edebilirsiniz.

BEBEĞİNİZİN EĞİTİMİNDE İSTİKRARLI OLMANIN ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0