Bebeklerde Korku Duygusu

Bebeklerde ilk ortaya çıkan duygulardan biri korkudur. Bebekler savunmasız hissettikleri yeni dünya düzeninde pek çok şeye karşı kendilerini tehlikede hissederek korku duyarlar. Korkunun ortaya çıkmasında deneyimlerin ve taklidin etkisi büyüktür.

Bebeklerde Korku Duygusu

Bebeklerde korku duygusu nasıl gelişir?

Korku bebekleri dış dünyadan gelecek tehlikelere karşı sürekli tetikte tuttuğu için faydalı bir duygudur. Uyaranlara karşı hazırlıklı olmayı gerektiren korku duygusu, kendini korumayı öğrenmenin çıkış noktasıdır. Ancak bebeklerde korkunun çoğu zaman mantıklı bir kaynağı yoktur. Bebekler anlamlandıramadıkları şeylere karşı korku duymaya yatkındır. İlk bebeklik dönemlerinde etraftan gelen aşırı gürültü, yüksekteyken düşecekmiş gibi hissetmek veya çok karanlık bir ortam korkuya neden olabilir. Örneğin küçük bir bebek kucağınızdayken merdivenlerden indiğinizde size sıkıca sarılması, kalp atışlarının hızlanması ve ağlaması korku sebebiyledir.

Dünyaya yeni gelmiş bir bebek deneyimleri oldukça sınırlı olduğu için çevresindeki pek çok şeyden korkar. Bebek zihinsel ve bedensel olarak geliştikçe korkular ve korkulara verilen tepkiler şekil değiştirir. Bebek, belli bir süre sonra artık her kucağa alındığında düşecekmiş hissine kapılarak korkmaz. Bunun yerini, elde edilen deneyimler sonucu belirlenen yeni korkular alır. Örneğin yabancı bir yetişkinin öfkeli olduğunu gören bir bebek artık onu gördüğünde kim olduğunu tanıyarak korkmaya başlar. Bu durum zihinsel gelişimin kazandırdığı kavrama ve anlamlandırma süreci sayesinde gerçekleşir.

Korku duygusu bebeği nasıl etkiler?

Bebeklerde gözlenen korkular büyüdükçe değişir. İlk zamanlarda görülen korkular genellikle bebeğin ihtiyaçları karşılanmadığında veya güvenliğini tehlikeye atacak bir durum olduğunda ortaya çıkar. Bunun nedeni henüz duygusal gelişimin çok başında olunmasıdır. Bu tip korkular en ilkel korkulardır ve yaşam boyu devam eder. Ancak sonraki dönemlerde bebeklik dönemi kadar yetersiz olunmadığından daha az endişe verici hâldedir. İlk bir yılı tamamlayan bir bebek artık bu tip ihtiyaç ve güvenlik kaynaklı korkulara ek olarak kaybetme korkusu da yaşamaya başlar. Anne ve babasına bağımlı olan bebek ayrılmak konusunda kaygılar yaşar. Bu ebeveynleri kaybetme korkusu ileriki yıllarda hafifler. Ancak bu korku ortaya çıktığı dönemde bebeklere yeterli özen gösterilmezse bu durum davranış bozukluklarına dönüşebilir.

Korku duygusu öğrenme ve etki altında kalma durumlarıyla birlikte ortaya çıkar. Bebeklik döneminde normal dozda korku, bebeği dış dünyaya karşı uyarır ve tehlikelere karşı korur. Anne ve babalar çocukların ilk iki yılda gözlemledikleri korkuların kalıcı hâle gelmemesi için özenli davranmalıdır. Korkuları tamamen yok etmek mümkün olmasa da yenilerin eklenmemesi ve var olanların kalıcı olmaması için çaba sarf edilmelidir. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0