Bebeklerde Konak Oluşumu

by Bebek Melekleri

Bebeklerde konak oluşumu tehlike arz edebilir. Bu makalemizde, bebeklerde geçici bir cilt sorunu olan konak hastalığı ile ilgili bilgilere yer verdik.

Bebeklerde konak neden oluşur?

Konağın tıp dilindeki adı, infantil seboreik dermatittir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber, uzmanlar doğumla birlikte anneden bebeğe geçen hormonların, bebekte konağa yol açabileceğini düşünüyor. Konak yeni doğmuş bazı bebeklerde, özellikle ilk 1-3 ay olmak üzere genel olarak 6 aya kadar saç derisinde oluşan geçici bir cilt sorunudur.

Konak, bebeklerin kafa derisinde özellikle de başın üstündeki saçlı bölgede kahverengi veya sarımsı yapışkan kabuklaşmanın olmasıdır. Nadiren de olsa, bu kabuklaşma alın bölgesine veya vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir ve döküntüye yol açabilir fakat genelde saç derisinde görülür. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler, alerjik yatkınlık, bebeğin anneden aldığı hormonlar, annenin beslenmesi gibi faktörler konak oluşumuna sebebiyet verebilir. Bebeğin anneden aldığı hormonlar bebeğin yağ üreten bezlerinin aşırı derecede çalışmasına neden olabilir. Bu da bebekte konak sorununu tetikleyebilir.

Konak, bebek birkaç aylıkken ortaya çıkar ve en geç 2 yaşına kadar geçer. Çoğunlukla 6 aya veya 1 yaşına kadar kendiliğinden geçmiş olur. Bebeğin rahatsız olabileceği bir durum olmamasına rağmen, anneyi elle hissedilen kabarmış dokusuyla rahatsız edebilir. Bebeklerde konak, yaygın bir cilt sorunudur ve bu nedenle endişe edilmemelidir. Kimi anneler bu durum karşısında kendini suçlu hissedip üzülse de, bebeklerdeki konak sorunu kötü hijyen veya yeteri kadar banyo yaptırmadıklarından kaynaklanmaz. Tamamen, vücut tarafından üretilen doğal bir oluşumdur. Konak bazı durumlarda kaşıntıya da sebep olabilir, hatta kaşınan bölgede konak çevresinde sıvı yayıldığı görülebilir.

Bu etkenlere rağmen korkacak bir durum yoktur ve bu geçici durum tehlikeli ya da bulaşıcı değildir. Doğal bir oluşum olan konak, çoğu zaman hiç bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilmektedir. Buna karşın, yine de annelerin, bebek gelişiminde her konuda olduğu gibi konak oluşumunu da yakından takip etmesi gerekir. Çok nadir de olsa bazı durumlarda konak tabakası kalınlaşır ve yayılır. Nadiren de olsa, bazı durumlarda doktor müdahalesi gerekebilir. Bu gibi durumları göz önünde bulundurmanız ve bebeğinizin doktoruna danışmanız en doğrusu olacaktır.

Yeni doğan bebeklerde tükürme ve kusma ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler