Bebeklerde Kolik Oluşumuna Neden Olabilecek Etkenler

Bazı bebekler normalden fazla ağlayabilirler. Bebeğiniz uzun süre ağlıyorsa ve hiçbir yöntem susmasına yardımcı olmuyorsa bebeğinizde kolik olabilir.

Bebeklerde Kolik Oluşumuna Neden Olabilecek Etkenler

Kolik hastalığının belirtileri nelerdir?

Yenidoğan bebeklerin sık sık ağlaması kaçınılmaz bir durumdur. Ağlamaya neden olan durumlar ortadan kalktığında bebekler sakinleşir ve ağlamayı bırakırlar. Bazı durumlarda bebeğin ağlaması durdurulamaz bir hâl alabilir. Bebeğinizin sürekli ağlamasının nedeni kolik olabilir.

Kolik genellikle yenidoğan bebeklerde görülen bir durumdur. Kolik olan bebekler, günde üç saat hatta bazen daha fazla süren ağlama nöbetlerine girebilir. Bu durum üç hafta boyunca sürebilir. Bu süreç hem bebek için hem de ebeveynler için sancılı geçer. Çünkü bebeğinizin neden ağladığını çözemediğinizden nöbetlerin sonu gelmez. Yapılan araştırmalarda kolik oluşumunu tetikleyen şeyin ne olduğu tam olarak çözülememiştir. Bu durum bazen tek bir etkenden kaynaklanabilirken bazen de birden fazla etken kolik oluşumunu tetikleyebilir.

Bebekler neden kolik olur?

Kolik oluşumunu tetikleyen en önemli sebeplerden biri gelişimini tamamlamamış sinir sistemidir. Yeni doğan bebeklerin birçok işlevi hâlâ gelişme aşamasındadır ve sinir sistemi de bunlara dâhildir. Tamamen olgunlaşmamış bir sinir sistemi bebeklerin kısa sürede uyarılmasına neden olur. Fazla uyarana maruz kalan bebekler ağlamaya başlar. Bu durum da kolik oluşumunu tetikler. Yenidoğan bebekler bazı besinlere karşı hassas olabilirler. Henüz katı gıda yiyemeseler de sizin yediğiniz besinlerden, anne sütü yoluyla dolaylı olarak rahatsızlık duyabilirler. Bu durum da bebeklerin sindirim sisteminde sorun yaratarak kolik oluşumunu tetikleyebilir.

Bebeğinizde olması muhtemel diğer rahatsızlıklar kolik oluşumunu tetikleyebilir. Yenidoğan bebeklerde nadir olarak görülen fıtık ya da enfeksiyondan kaynaklı rahatsızlıklar bebeğin ağlama nöbetlerine girmesine neden olabilir. Uzun bir süre boyunca, gaz sıkışmasının kolik oluşmasına neden olduğu düşünülmüştür fakat kolik oluşumunun tek nedeninin bu olmadığı anlaşılmıştır. Kolik, bebeklerde başka komplikasyonlara sebep olmaz ve bebeğin gelişimini etkilemez.

Koliğin en belirgin özellikleri bebeklerin ağlama nöbetlerine girmesidir. Bu ağlamalar normalden farklı olarak daha uzun sürer. Bebeğin karnı tok olması ve altının temizlenmesi ağlama nöbetini sonlandırmak için yeterli olmaz. Kolikten kaynaklı ağlama nöbeti sırasında bebekler ayaklarını karınlarına doğru çekerler ve ellerini sıkı bir yumruk yaparlar.

Bebeğinizde kolik olup olmadığını anlayabilmek için gözlem yapmanız gerekebilir. Bebeğinizin ağlama nöbetlerini ve sakinleşmesi için sarf ettiğiniz çabaları bir yere not edin. Bebeğinizin ağladığı süreyi ve ağlamaya başladığı saatleri de not etmeyi unutmayın. Eğer çabalarınız sonuçsuz kalıyorsa doktorunuzla görüşün ve aldığınız notları onunla paylaşın. Doktorunuz, bebeğinizin durumunu gözden geçirerek size daha net bir teşhis sunabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0