YENİDOĞANIN KOKLADIKLARI VE HİSSETTİKLERİ

Yenidoğanlar her ne kadar hayattan uzakmış gibi görünseler de aslında onlar da temel şeylerin farkında olabilirler. Tatmak, koklamak, hissetmek gibi duyuları gelişmiştir. Bebeklerde koku duyusu nasıldır?

YENİDOĞANIN KOKLADIKLARI VE HİSSETTİKLERİ

Bebeklerde koku duyusu nasıl hissettirir?

Yenidoğan bebekler, kokulara karşı hassas olurlar. Yoğun ya da keskin kokulardan pek hoşlanmazlar. Bu tip bir kokuyla karşılaştığında bebek hareketlenebilir. Kokunun kaynağından uzak durmaya çalışan bebek, eğer bunu başaramazsa ağlamaya başlar.

Bebekler, anne bedeninin ve sütünün kokusuyla, başka insanların kokusu arasında ayrım yapabilir. Mesela kullanılmış bir giysi çocuğa uzatılırsa muhtemelen annenin giydiğine doğru yönelecektir. Bu aslında anneyle bebek arasındaki bağın ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir.

Yenidoğanlar kokuya duyarlı oldukları gibi tatlara da duyarlıdırlar. Doğdukları andan itibaren tatların farklı olduğunu bilirler. Bu dönemde tatlılardan hoşlanan bebekler, ekşi ya da acı olan besinlerden uzak dururlar. İstemediği bu tatlardan biri verilirse yapacağı ilk şey tükürmek olacaktır.

Yenidoğanların aynı zamanda fiziksel hissetme dürtüleri de açıktır. Mesela ısı değişikliğini hissedebilirler. Ya da sıcaklığı hisseder ve eğer meme ağzına verilmezse, memeyi ararken bu sıcaklık hissinden yararlanır. Neresi sıcaksa başını o tarafa doğru çevirmeye başlar.

Sıcaklığı hissedebileceği gibi bebek, soğukluğu da hissedecektir. Eğer ebeveyn buna izin verirse çocuk kendini ısıtamayacaktır.  Çünkü yenidoğan, vücut ısısı denetlemeyi ve ısınmak için titremenin gerekli olduğunu bilemez. Bu sebeple ebeveynlerin, yeni oğanın vücut ısısına daima dikkat etmesi gerekir.

Mesela, ne kadar kalın giyinirse giyinsin hava karlıysa bebeği dışarı çıkarmak, gezdirmek kesinlikle doğru değildir. Vücut ısısını ayarlayamayan bebek çok fazla üşür, hatta donma belirtisi bile gösterebilir. Ebeveyn dışarı çıkmak zorunda kalır ve bebekte bu belirtileri görürse, onu hemen sıcak bir ortama götürmelidir. Bebeğin üşümesi geçmezse doktora görünmek faydalı olabilir.

Bebek bu dönemde kendine dokunulması konusunda da son derece hassastır. Yumuşak ya da sert olsa bile tenlerine yapılacak en ufak bir temastan çok hoşlanırlar. Ebeveyn, bebeğinin hangisinden hoşlandığı keşfedip ona göre ara ara masaj yaparsa güzel olabilir. Nitekim bu dokunuşlar onu hem eğlendirir hem de rahatlatır. Bebeğin uykulu ya da uyanık olmasını hangisinin sağladığını bilmek de faydalı olabilir. Zor zamanlarda kullanılacak bir yöntem belirlenmiş olur.

YENİDOĞANIN DÜNYAYI TANIMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0