BEBEĞİNİZİN KİŞİSEL GELİŞİMİNDEKİ DEĞİŞİMLER

Bebekler deneyimlerini çoğalttıkça yeni beceriler kazanır ve bu beceriler onların çevrelerini algılama biçimini şekillendirir. Bebeğinizin kazandığı yeni beceriler, onun kişisel gelişimini de etkiler. Bebeklerde kişisel gelişim nasıl olur gelin bakalim.

BEBEĞİNİZİN KİŞİSEL GELİŞİMİNDEKİ DEĞİŞİMLER

Bebeklerde kişisel gelişim nasıl olur?

Yenidoğan bebekler, her gün onlar için yeni olan deneyimler kazanırlar. Bebeklerin bulundukları ortamdaki çoğu şeye yabancı olmaları, onların öğrenmeye aç olmalarına neden olur. Bebekler deneyim kazandıkça yeni beceriler elde ederler. Bu beceriler çocuğun kişisel gelişiminde de etkili olur.

Bebeğiniz dünyasını keşfettikçe kendine has ilgi alanları da ortaya çıkmaya başlar. Bebeğinizin yaşı ne olursa olsun ilgisini çeken belirli şeyler vardır ve keşif yaparken ilgi alanlarına ağırlık verirler. Her bebeğin kendine has ilgi alanı vardır. 19 haftalık bir bebek etrafını keşfetmek için duyu organlarını kullanır. Bazı bebekler keşif sürecinde işitsel becerilerine odaklanırlar. Seslere karşı ayrı bir ilgileri olur ve etrafta olanları dikkatli bir şekilde dinlerler. Bazı bebekler ise dokunma duyularına odaklanır ve sürekli nesnelere dokunmak isterler. Hareket eden nesneler onlar için ayrı bir odak noktası olur. Konuşurken dudaklarınızın hareket etmesi bile çocuğunuzun ilgisini çekebilir ve dudaklarınıza dokunmak isteyebilir. Belirli duyulara yoğunlaşan çocuklar bu alanda daha hızlı beceriler geliştirebilirler.

Çocuğunuzun neye ilgi duyduğunu onu gözlemleyerek öğrenebilirsiniz. Onun ilgi alanlarına saygı göstermek ve bu konuda ilerleyebilmesi için onu desteklemek hem zihinsel hem de kişisel gelişimi için önemli bir rol oynar.

BEBEĞİNİZİN GÖRSEL VE İŞİTSEL BECERİLERİNDE GÖZLEMLEYEBİLECEĞİNİZ GELİŞMELER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0