BEBEKLERDE KİŞİLİK GELİŞİMİ

5. haftalarında duyusal ve fiziksel anlamda değişiklikler göstermeye başlayan bebekler, aynı zamanda kişiliklerinin de temelini atmaya başlarlar. İlgi duydukları nesneler bile onların nasıl bir yön çizdiklerini gösterebilir. Bebeklerde kişilik gelişimi sandığınızdan daha derin oluşmaktadır.

BEBEKLERDE KİŞİLİK GELİŞİMİ

Bebeklerde kişilik gelişimi nasıl olur?

Bebekler 5. haftalarına geldiklerinde, duyuları hızla gelişir ve çevrelerine karşı ilgileri artmaya başlar. Başta belirgin olmayan bu değişiklikler, her bebekte farklı şekilde görünecektir. Mutluluğu gözlerinden okunan bebekler etraflarını izlemekten, neyin ne olduğunu anlamaya çalışmaktan büyük zevk alacaklardır. Bazıları, müziğe ve sese karşı duyarlı olacak, çıngırak gibi ses çıkaran oyuncaklara ilgi duyacaklardır. Bazılarıysa dokunulmaktan hoşlanacağı için fiziksel temas içeren oyunları tercih edeceklerdir.

Bebeğin kişilik kazanmasına yardımcı olmak için ebeveyn ne yapabilir?

Bu dönemde çocuğun kişilik kazanmasına yardımcı olmak için ebeveyn, onun çekici bulduğu şeyleri sıralayabilir. Mesela bir liste yapıp çocuğun çevresine olan ilgisini sıralayabilir. Ebeveyn buraya çocuğun nesnelere nasıl baktığını, sese nasıl karşılık verdiğini, farklı kokuları ayırt edip edemediğini, keyifli sesler çıkarıp çıkarmadığını yazabilir. Yazılan bu ilgiler, çocuğun nereye yönlendirilmesi gerektiğini kolaylaştırabilir. Mesela annesiyle birlikte müzik dersine giden bir çocuk düşünelim. Bu çocuk, ilk zamanlarda çevresindeki seslerle ilgilenmeyebilir. Hatta anne, çocuğunda problem olduğunu düşüp endişelenebilir. Hâlbuki bu, çocuğun ilgisiyle alakalı bir durumdur. Birkaç hafta sonra çocuk, her türlü sesle ilgilenmeye başlayabilir. Sese ilgisi o kadar artar ki huysuz olduğu zamanlarda annesinin söyleyeceği şarkı onu sakinleştirebilir. Yani çocuk, ilgisini hemen belli etmeyebilir.

Bebekler, çıkarılacak listenin sadece bazılarıyla ilgili davranışları sergileyebilir, bir zaman sonra da diğerlerine ilgi gösterebilir. Eğer ki bebek belli duyusal deneyimlere diğerlerinden fazla ilgi duyuyorsa bu, onun kişilik kazanmakta attığı adım olarak değerlendirilebilir.

Kişilik kazanmaya başladıkları bu dönem bebekler için zorlu bir süreçtir. Ebeveynler için bu süreç dayanılmaz olabilir. Çünkü etraflarında sürekli ağlayan, gerilimi arttıran, huysuzlaşan bir bebek olacaktır. Üstelik bebeğin bu davranışları, ebeveynleri de endişelendirecek, kısır döngüye sürükleyecektir.

Bebeklerin yaşadığı bu sıkıntılı dönem üstesinden gelinemeyecek bir hâl aldığında ebeveynler bunun geçici olduğu hatırlamalıdır. Rahatlamak için kendilerine ayıracakları zaman dilimleri faydalı olacaktır.

Fiziksel temaslardan hoşlanan çocukları yatıştırmak için okşamak yararlı olabilir. Bu rahatlatıcı bir eylem olacaktır.

BEBEKLERİN DEĞİŞİMLERİ EBEVEYNLERE OLAN ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0