Bebeklerde Katılma

Nefes tutma atakları (katılma, morarma) erken çocukluk çağı olan 6. aydan başlayıp 24. aya kadar sürebilen nadiren 2-3 aylık dönemde yaygın görülen ve tekrarlayabilen bir durumdur. Bu ataklar bazı duygusal uyaranlarla tetiklenen, kısa soluk durması atakları da oluşturur.

Bebeklerde Katılma

Nefes tutma atakları hangi zaman aralığını kapsar?

Nefes tutma atakları genellikle 6 ile 18 aylar arasındaki çocuklarda başlar. Bu katılma anına ilk defa şahit olduğunuzda kısa süreli bir panik ve korku yaşamanız çok doğaldır. Bebeklerde bu katılma veya morarma durumu genelde, şiddetli ağlama krizinden ortaya çıkar. Bebek o kadar şiddetli ve ısrarla ağlar ki önce yüzü ve dudakları morarır sonrada bedeni kasılır ve bu durum kısa süreli oksijensiz kalmasından meydana gelir.

Beklenmedik ağlama ve katılma anlarında neler yapılabileceğine dair uzmanlar çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. Katılmaları tetikleyen ağlamalar değişik sebeplerden oluşabilir. En sık gözlenenler bebeğe banyo yaptırırken suyun çok sıcak ya da çok soğuk olup bebeğin şok geçirmesinden kaynaklı ağlama krizleri, istediği bir şeyin yapılmaması, ani şekillerde düşmeler ve açlık gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Birçok anne baba bebeklerinin katılmasına alışkındır. Bunun ötesinde şuur kaybı geliştiğinde veya nöbet gibi bir tablo oluştuğunda çocuğun hayatına dair korkular haklı olarak oluşmaktadır. Fakat şuur kaybına yol açan durum bebeğin beyninin kısa süre yeterince oksijen alamamasının sonucu beynin kendisi için aldığı bir tedbirdir. Şuur kaybı ile beraber genelde normal nefes alıp verme fonksiyonu geri döneceğinden kısa süre içinde çocuk kendine gelir. Dolayısıyla katılma hayati tehlike veya beyin hasarı söz konusu değildir.

Katılmalar nadiren 3-4 yaşına kadar devam etse de uzmanlar katılmaların belli bir yaşta sona erdiğini, tedavisinin ise mümkün olduğunu belirtiyor. Genelde çocukların söyleneni iyi anlayabilecek yaşlara geldiğinde katılmalarının bittiği görülmektedir. Katılma bir yerde öğrenilmiş bir davranış sorunudur. Bünyesel ve kansızlık gibi bazı tıbbi nedenlerin fark edilip müdahale edilmesi dışında tedavi ailenin soğukkanlı kalabilmesiyle yapılmaktadır. Ağlamaya yol açan durumlarda çocuğa karşı rahat ve hafifletici tavırlarla yaklaşılması önemlidir. Ağlıyor diye istediğini hemen yerine getirmek genelde katılmaların yerleşmesine sebep olur. Çözüm anne ve babanın bilinçli, soğukkanlı tavır alabilmelerindedir.

Katılmalar çok sık aralıklarla tekrar ediyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0