Bebeklerde Kabızlık

Kabızlık genellikle anne sütü dışında gıdalar tüketen bebeklerde görülür. Bebeğiniz, yediği gıdaları sindirmekte sıkıntı yaşadığından kabızlık çekiyor olabilir. Bebeğinizin kabızlığını giderebilecek yöntemleri makalemizde bulabilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde kabızlık görülmesinin sebepleri nelerdir?

Kabızlık, alternatif besinlere geçen bebeklerde görülebilir. Bebeklerin sindirim sistemi farklı besinlere yabancı olduğundan bu besinleri sindirmekte sıkıntı çekebilir. Eğer kabızlık başka bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, doğru beslenmeyle düzeltilebilir.

Kabızlık çeken bebeklerde seyrek dışkılama ya da dışkılama sırasında zorlanma görülür. Fakat seyrek dışkılama, bebeğinizin normal bir sindirim özelliği olabilir. Farkı anlamak için bir süre bebeğinizi gözlemlemeniz gerekebilir. Seyrek dışkılamanın yanında bebeğinizde huzursuzluk, midesinde rahatsızlık ve karın ağrısı gibi belirtiler görüyorsanız bebeğiniz kabızlık çekiyor olabilir. Kabız olan bebeklerin dışkıları genelde sert olur ve dışkılama sırasında zorlandığından kan görülebilir.

Kabızlık, yılın herhangi bir zamanında görülebilir. Kabızlığa yavaş ya da az çalışan bir sindirim sisteminin dışında, farklı hastalıklar ve lifli besinlerin az tüketilmesi neden olabilir. Bebeğinizin beslenme düzeninde yaptığınız değişiklikler de kabızlığa neden olabilir.

Bebeklerde kabızlık nasıl tedavi edilir?

Bebeğinizin sindirimini kolaylaştırmak için erik ve elma suyu içirebilirsiniz. Muz dışındaki meyveleri ve sebzeleri daha çok tüketmesini sağlayın. Bebeğinizin lif açısından bol gıdalar tüketmesine ve yeterli sıvı almasına dikkat edin. Doktorunuza danışmadan bebeğinizin diyetinde ani değişiklikler yapmamaya çalışın. Bebeğinizin hazır olduğunu düşündüğünüz zamanlarda tahılları un hâline getirmeden taneli hâlde tüketmesini sağlayın.

Bağırsaktaki kasların gevşemesini sağlamak için bebeğinize ılık banyolar yaptırabilirsiniz. Bu yöntemin faydalı olabilmesi için bebeğinizin en az 20 dakika ılık suda kalmasına özen gösterin. Bebeğinizin poposuna vazelin sürerek, dışkılama sırasında yaşayabileceği zorlanmaları azaltabilirsiniz. Bebeğinize uygulayacağınız ufak egzersizler de bebeğinizin sindiriminin kolaylaşmasını sağlayabilir. Bebeğinizin bacaklarını karnına doğru ileri geri hareket ettirerek egzersiz yapabilirsiniz. Eğer bebeğiniz yaşını doldurmaya yaklaşmışsa bir kaşık zeytinyağı yedirmek de sindirimini kolaylaştırmasına yardımcı olabilir.

Uyguladığınız yöntemler bebeğinizin kabızlığını gidermede etkili olmadıysa mutlaka doktorunuzla iletişime geçin. Kabızlığın sebebi başka bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Eğer böyle bir durum varsa, teşhisin doktor tarafından konulup bebeğiniz için uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Fakat doktorunuza danışmadan bebeğinize ilaç vermeniz, eğer ortada başka bir hastalık varsa farklı reaksiyonlara neden olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0