Bebeklerde İshal

İshal, bebeklerde yaygın olarak görülen bir durumdur. Bazen başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bebeğinizin ishal olması durumunda gerekli olabilecek bilgileri sizin için yazımızda topladık.

Bebeklerde İshal

Bebekler neden ishal olur?

İshal, hem yetişkinlerde hem de bebeklerde sıkça rastlanan bir sorundur. Sulu dışkılama durumuna ishal denir. Bu durum genelde başka bir hastalıktan kaynaklanır. Bağırsaklardaki sindirim sorunu ya da enfeksiyon oluşumu sonucunda ishal ortaya çıkar. Anne sütü kullanan bebeklerde ishale pek rastlanmaz. Çünkü anne sütü bebekleri, ishale sebep olan enfeksiyonlara karşı korur.

İshal her mevsimde meydana gelebilir. Ama yaz aylarında bebeğiniz daha fazla meyve tüketiyorsa bu dönemde bebeğinizde ishale daha sık rastlayabilirsiniz.

İshale sadece enfeksiyonlar sebep olmaz. Bebekler, diş çıkarma sürecinde de ishal olabilirler. Antibiyotik tedavisi ve bazı gıdalara olan hassasiyetler de ishalin sebepleri arasındadır. Eğer ishal, enfeksiyondan kaynaklanıyorsa dışkıyla temas hâlinde bulaşıcı olabilir. İshale sebep olan mikroorganizmaların türüne göre kuluçka süresi değişir. İshal, birkaç saat ya da birkaç gün sürebilir. İshale sebep olan durumlar ortadan kaldırılmazsa bu durum kronikleşebilir.

Eğer bebeğiniz hâlâ anne sütü kullanıyorsa, ishal durumunda bebeğinize anne sütü vermeye devam edin. İshal, diyetlerde yapılan değişikliklerle de önlenebilir. Bebeklerin ilaç kullanması tavsiye edilmese de duruma bağlı olarak ilaç tedavisi uygulanabilir. Fakat bebeğinize doktorunuzun onayı olmadan ilaç vermeyin. Bebeğiniz çok küçükse ve ishali çok şiddetliyse sıvı tedavisi için hastaneye götürmeniz gerekebilir. İshal sırasında bebeğinizde pişik olmasını önlemek için sık sık altını değiştirin ve her değişimde pişik merhemi sürün.

Bebek ishal olduğunda ne olur ve ne yapılmalıdır?

Bebeğiniz ishal olduğunda çok fazla su kaybedecektir. Eğer su kaybı giderilmezse bu durum komaya hatta ölüme bile sebep olabilir. Bebeğinizin yeteri kadar sıvı aldığından emin olmak için iki saatte bir su içmesini sağlayabilirsiniz. Eczanelerde satılan rehidrasyon karışımları işinize yarayabilir. Katı yiyecekleri yedirmekte sorun yaşamıyorsanız bunları bebeğinize yedirmeye devam edebilirsiniz. Bebeğinizi sık sık beslemeniz ishali daha çabuk ortadan kaldırabilir. Bebeğinizin yemesi için nişastalı gıdaları tercih edebilirsiniz; muz, pirinç ve patateste nişasta bolca bulunur. İshal sırasında bebeğinize anne sütü dışında süt ve süt ürünleri vermekten kaçının.

Bebeğinizi ishalden tamamen koruyamazsınız ama alacağınız önlemlerle ishal riskini azaltabilirsiniz. Besinlerin bozulmasından kaynaklı ishalleri önlemek için gıdaları doğru koşullarda sakladığınıza emin olun. Üzüm ve elma suları ishal riskini artırabileceğinden bebeğinize verdiğiniz miktarları azaltabilirsiniz.

Bebeğinize bozulmuş bir gıda yedirdiyseniz, ishali yirmi dört saatten fazla devam ediyorsa ve ishalle birlikte kusma da meydana geliyorsa doktorunuzla iletişime geçin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0