BEBEKLERDE GÖRÜLEN HUYSUZLUK VE BÜYÜME BELİRTİLERİ

Doğduktan sonraki gelişim süreçleri hızla ilerleyen bebekler, her hafta farklı bir davranış şekliyle ebeveynlerini şaşırtabilirler. Bazen bu değişimler çocukta problemli zamanların yaşanmasına da sebep olabilir. Bebeklerde huysuzluk neden olur?

BEBEKLERDE GÖRÜLEN HUYSUZLUK VE BÜYÜME BELİRTİLERİ

Bebeklerde büyüme belirtileri nelerdir?

Bebekler, en minik hâllerinde bile hayatlarında meydana gelen değişiklikleri fark edebilirler. 5. haftalarında anne kucağı, onlar için en sıcak ve en güvenilir yer olmuş olacaktır. Bebek, anne kucağı dışında yaşamaya alışırken bir de kendi dünyasında meydana gelen değişiklikler olduğunu hisseder.

Ebeveyn için her şey aynıymış gibi görünebilir ama bebek için durum başkadır. Artık onun gördüğü, hissettiği, duyduğu, kokladığı şey eskisinden farklıdır. Yaşadığı bu değişikliklerin bazıları hoşuna gidebilir ya da hiç sevmeyebilir. Bu zamanlarda her zaman ailesine ihtiyaç duyacaktır. Çünkü neler olduğunu anlamakta zorlanan bebek, tek başına çaresizdir.

Bebek hissettiklerini kelimelere dökemese bile, her zaman bunları ebeveynine iletmenin bir yolunu bulacaktır. Bu, onun ilk sıçrayışı yapmak üzere olduğunun belirtisidir.

Bu zamanlarda bebekler her zamankinin aksine çok üzgün olabilir. Bağırıp çağıran, ağlayan, sürekli çığlık atan, kendisine yapılacak her türlü iyiliği reddeden biri hâline gelebilir. Bu hâli ebeveynin zor zamanlar geçirmek üzere olduğunu gösterebilir. Fakat bunların, bebeğin ilk sıçrayışa hazırlık süreci olduğunu bilmek, durumu daha anlayışla karşılamaya olanak sağlayabilir.

Bebeklerde huysuzluk neden olur?

Sıçrayışlarının ilk zamanlarında, bebeklerde en çok görülen davranış, ebeveynine yakın olma isteğidir. Böyle zamanlarda anne şanslıysa, bebek kucağa alınıp emzirmeye başlandığında sakinleştirebilir. Memeye sıkı sıkıya tutunarak ya da biberonuna sarılarak uykuya daldığı zamanlar olabilir. Bunu yapmasındaki neden, meme ya da biberonun ona verdiği güvenlik hissidir. Fiziksel anlamda rahatlamayı ancak bu yolla karşılar.

Bebekler 5. haftalarında aniden değişime girebilir ve huysuzluk belirtileri gösterebilir fakat bunu yine aniden bırakabilirler. Mesela sakin huylu bir bebek, ebeveynin nedenini bir türlü anlamadığı şekilde ağlamaya başlayabilir. Ne yapılırsa yapılsın susmayan bebek, ancak anne kucağına alındığında susabilir. Hatta annesinden ayrılmak istemeyeceği için gece onunla yatmak isteyebilir. Böyle bir durumda ebeveynin endişeye kapılmasına gerek yoktur. Çocuk, girdiği değişime adapte olma sürecinde olduğu için böyle huysuzluklar gösterebilir. Sabırlı olup geçmesini beklemek yararlı olabilir.

BEBEKLERDE KİŞİLİK GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0