Anneden Başkasıyla Güven Bağı Kurulması

by Bebek Melekleri

Bebeklerde dünyaya geldikleri andan itibaren etraflarına alışabilmek için bir güven bağı kurmaya ihtiyaç duyar. Dünyaya alışmak genellikle anneye alışmakla başlar. Ancak annenin sürekli olarak bebeğinin yanına olamayacağı durumlarda güven bağı bebek ve sevdiği başka biri arasında da kurulabilir.

Bebeğin anneden başka biriyle güven bağı oluşturması mümkün mü?

Anneye bağlanma, alışma, sevgi ve şefkati hissetme ihtiyacı duyan bir bebek annesinden uzakta kaldığında bu hislerden de uzak kalır. İlk iki yılda elde edilen kazanımlar, bebeklerin dünyaya alışabilmeleri, içine doğdukları topluma uyum sağlayabilmeleri ve ileride kuracakları ilişkileri için temel niteliği taşır. Bu nedenle anne-bebek arasındaki ilişki ilk iki yılda oldukça hassastır.

Kadınların bir bebek dünyaya getirdikten sonra kısa süre içinde işe dönmeleri bebeklerin duygusal gelişimlerini etkileyebilir. Anne işe döndüğünde bebekle gün içinde temas kuramaz. Bu durumda bebeğin ihtiyaç duyduğu sevgi ve şefkat hissi karşılanamaz. Anne ile bebek arasında uzak kalmaktan kaynaklı gündüzleri kurulamayan bu bağ bebeğe bakan kişi ile kurulabilir. Bu durumda anne, bebeğiyle iş haricinde kalan zamanlarda ilgilenirken, bebeğe bakan kişi de gündüz bu ihtiyacı karşılayabilir.

Bebeklerde güven bağı ve bağlanma nasıl olur?

Bebekler kendileriyle ilgilenen, şefkat ve ilgi gösteren kişilerle aralarında bir bağ geliştirebilir. Güven bağı bebeğin duygusal gelişiminin temelini oluşturduğu için kurulması en değerli bağdır. Çünkü bebek birilerine karşı sevgi ve güven hissetmedikçe ileriki yıllardaki hatta yetişkinlikteki ilişkileri bile bu durumdan olumsuz etkilenir.

Her bebeğin şefkat göreceği bir tane biyolojik annesi olsa da bakımıyla ilgilenen kişi de bebek için anne konumundadır. Bebekle ilgilenen, şefkat gösteren ve ihtiyaçlarını gideren kişi ile bebek arasında kurulan sevgi bağı oldukça değerlidir. Bu kişi bebeğin annesi yokken bakımını üstlenecek bir aile büyüğü veya bir bakıcı olabilir. Bebeğin ihtiyaçları için çaba sarf eden kişi bebek için değerlidir. Kimi zaman bebeklerin öz anneleri dışında kendisiyle ilgilenen kişilere anne demesinin sebebi bebeğin hissettiği bu değerli bağdan kaynaklanır.

Kimi zaman bebekle anne dışında ilgilenen ve arada bağ geliştirmiş olan kişi bebekle daha çok zaman geçirdiği için anneden daha iyi bir ilişki geliştirebilir. Bu durumda annelerin iş haricinde kalan zamanları özenle yönetmesi gerekir. Bebeğin ihtiyaç duyduğu her şeyin başka biri tarafından karşılanması, anneyle yalnızca oyun oynayarak zaman geçirmesi doğru değildir. Bebekler anneleri tarafından da ilgi görmek ister. Bu nedenle anneler iş harici zamanlarda bebeğin uykusu, bakımı gibi konularla yakından ilgilenmelidir. Bu ilgi anne ve bebek arasındaki güven bağını güçlendirebilir.

Bebeklerin çevresindekilerle olumlu ilişkiler kurması faydalı olsa da anneyle kurulan ilişki en değerlisidir. Bu nedenle anne ve bebek özellikle ilk altı ayda birlikte olmalıdır. Çalışma hayatına geri dönen bir anne, bebek ve iş arasında denge kurmalı bebeğin duygusal ihtiyaçlarını göz ardı etmemelidir.

ANNE-ÇOCUK ARASINDAKİ SEVGİ BAĞI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin