Bebeklerde Görülmesi Olağan Alerjik Durumlar

Bebeklerde alerji sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ancak bu durum, çoğu zaman bebeğin büyük tehlike altında olduğu anlamına gelmez.

Bebeklerde Görülmesi Olağan Alerjik Durumlar

Bebeklerde görülen gıda alerjileri nelerdir?

Her bebeğin alerjik semptomlar gösterme olasılığı farklıdır. Gen haritalarında alerjik durumlar bulunan bebeklerin diğer bebeklere oranla ilerleyen dönemlerde alerjik bir bünyeye sahip olma ihtimalleri daha yüksektir. Ancak bu durum, alerjik hassasiyet gösteren bünyeye sahip bebeklerin sonraki dönemlerde sürekli olarak sıkıntı yaşayacakları anlamına gelmez. Bu durumda bulunan bebekleriniz için konunun uzmanlarına danışarak hem kendi içinizi rahatlatabilir hem de bebeğiniz için en uygun tavsiyeleri alabilirsiniz.

Alerjik hassasiyeti bulunan bebekler için alerjiye yol açması en muhtemel gıdaların, yumurta, süt, bezelye gibi bazı baklagiller, çikolata ve bazı baharatlar olduğu söylenebilir. Ancak bu durum, alerjik hassasiyeti bulunan bebeğinize bu besinleri her verdiğinizde onun alerjik reaksiyonlar göstereceği anlamına gelmez. Bu konuda en doğru bilgiyi çocuk doktorunuzdan edinebilirsiniz. Bebeğinizin, bir gıdayı tüketmesinin ardından göstereceği reaksiyon, bunun mutlaka alerji olduğu anlamına gelmez. Bazı istatistiklere göre bu tip durumlarda alerjik reaksiyon sanılan durumların pek çoğunun alerjiyle alakası olmadığı belirtilmektedir.

Bu konuda bazı hassas noktalara değinmek gerekebilir. Örneğin çölyak hastalığı olan bebekler, glüteni sindiremedikleri için alerji benzeri reaksiyonlar gösterebilirler. Kolik problemi olan bebeklerde de sindirimin sisteminden kaynaklanabilecek bazı sıkıntılar, alerjik reaksiyon sanılabilir.

Gıda alerjileri bebekler için tehlikeli midir?

Alerjik hassasiyeti yüksek olan bebekler için bazı uzmanların verdiği tavsiyelerden bahsetmek faydalı olacaktır. Alerji ihtimali yüksek olan bebeklerin beslenmesi sırasında alerjiye sebep olma ihtimali çok düşük olan pirinç gevreği gibi yiyeceklerin seçilmesine dikkat edilebilir.

Anne sütüyle beslenen bebeklerin diğer bebeklere oranla daha az alerjik reaksiyon göstermesi beklenir. Bebeğinizi emzirmeyi ilk bir yıl boyunca bırakmamanız, bebeğin alerjik reaksiyonlara karşı dirençli olması için büyük yarar sağlayacaktır.

Eğer bebeğinizin alerjik hassasiyeti yüksekse, katı gıdalara geçişi biraz geciktirmek faydalı olacaktır. Çoğu uzmana göre bebeğiniz, alerji yapma olasılığı yüksek olan gıdalarla ne kadar geç tanışırsa o gıdaya karşı alerjik hassasiyet geliştirme ihtimali o kadar azalır.

Unutulmamalıdır ki, çocukluk çağında meydana gelen alerjilerin birçoğu geçicidir. Bebeklerin belirli çağlarda alerjik reaksiyon gösterdiği besinlerin, birkaç yıl sonra hiçbir sıkıntı teşkil etmediği sıklıkla görülen bir durumdur.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0