Bebeklerde Görülen Egzama

by Bebek Melekleri

Bebeklerde egzama görülebilir. Katı gıdaya başlayan bebeklerde egzamaya sık sık rastlanır. Bu dönemi bebeğinizin daha rahat atlatması için ona yardımcı olacak bir dizi yöntem uygulamanız, bebeğiniz için büyük avantaj sağlayabilir.

Bebeklerde egzama tedavisi nasıl olur?

Bebeklerde egzama, anne sütü veya hazır mamadan katı gıdalara geçiş döneminde görülebilecek bir durumdur. Anne sütüyle beslenen bebeklerde egzama görülme olasılığı diğer bebeklere oranla daha düşüktür. Ayrıca ailesinde astım ve egzama bulunan bebeklerde bu durumların oluşumuna daha sık rastlanır.

Genellikle yanaklardan başlayarak pul pul deri dökülmesiyle kızarıklık şeklinde başlayan egzama, bir süre sonra bebeğinizin vücudunun başka yerlerinde, genel olarak kulak arkalarında, boyunda, kollarda ve bacaklarda görülür. 6-8. aydan sonra bebeğin bez bölgesinde de görülme ihtimali olan egzama vücudun bu bölgesinde küçük sivilceler olarak kendisini gösterir. Şiddetli kaşıntı oluşacağından bebeğinizin o bölgeyi tahriş etmesinden kaynaklı enfeksiyon riski bulunduğundan bebeğinizi sürekli kontrol etmek yararlı olacaktır.

Bu süreci bebeğiniz için kolaylaştırmanızda size faydalı olacak bir dizi yöntemden söz edebiliriz. Egzama kendini gösterdikten sonra uzmanınızın önerdiği kremi kullanmaya başlamak büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Uzman onayı olmadan bitki yağı, vazelin ya da benzeri ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bebeğinizin tırnaklarını sık sık kontrol edip tırnakların uzamasına izin vermeden kesmek, egzama dolayısıyla oluşan kaşıntının neden olacağı tahrişi minimum seviyeye indirmek için yararlı ve etkili bir yöntem olacaktır. Bebeğinizin söz konusu bölgeyi uyku sırasında kaşıyıp tahriş etmemesi için ellerine çorap veya eldiven geçirerek uyutmak, uyku sırasında oluşabilecek tahrişi önlemek adına güzel bir tedbir olabilir.

Egzama oluşan bölgenin su, sabun ve şampuan gibi maddelerle teması bebeğinizin derisinde kurumaya yol açabilir. Bebeğinizi çok sık değil, haftada üç defa, ortama 10-15 dakikalık süreyle yıkamanız bu süreçte yararlı olacaktır. Bebeğinizi yıkadığınız sırasında bebeğin egzamalı bölgesinin sabunla temas etmemesine özen göstermelisiniz.

Kıyafetleri de bu dönemde göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Bebeğinizin terli olarak beklemesi egzamanın artmasına sebep olabilir. Bunun dışında durumun olduğunca önüne geçebilmek için giydirdiğiniz kıyafetlerin pamuklu, vücuduna temas ederek bebeğin kaşınmasına sebep olmayan kıyafetler olmasına özen göstermelisiniz.

Ayrıca bu süreçte bebeğinizin bulunduğu ortamın çok sıcak veya soğuk olmaması, bebeğin beslenmesine dikkat edilmesi gibi konular da göz önünde bulundurulmasında fayda olan konulardır.

Beşinci ayda beklenen davranışlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler