Bebeklerde Görülebilecek Parmak Emme Davranışı

by Bebek Melekleri

Bebeklerde görülebilecek parmak emme davranışı, dördüncü ayında bulunan bebeklerin birçoğunda görülmesi normal olan davranışlardan biridir. Bu durumun bebeklerin çoğunda görülebileceğini ve genellikle herhangi bir zararının olmadığını ancak bazı bebekler için birtakım eksiklikleri işaret edebileceğini ve çok uzun sürmemesi gerektiğini unutmayın.

Bebeklerde görülebilecek parmak emme davranışı neden olur?

Bebeklerin birçoğunun ilk aylarda parmak emme davranışını göstermesi, büyük ihtimalle endişelenmeniz gereken bir durum oluşturmayacaktır. Doğmadan önce anne karnında bile bebeklerde parmak emme hareketleri gözlemlenebilir. Bebekler, ağızlarını sadece beslenmek için değil, nesneleri tanımak, araştırma yapmak için veya haz aracı olarak kullanırlar. İleriki dönemlerde bebeğiniz eline geçirdiği her şeyi, onu tanımak için ağzına götürecektir. Bebeğiniz en başta tesadüfen elini ağzına götürse de bu durumun ona keyif verdiğini hissettiğinde bunu unutmayarak parmak emme davranışını devamlı hâle getirebilir. Bazı bebeklerde bu durum, parmak yerine yumruk emme şeklinde de görülebilir. Parmak emme davranışı, çoğu zaman herhangi bir tehlikeli psikolojik ve fiziksel rahatsızlığı işaret etmez. Bebeğiniz parmak emmeyi, süt dişlerinin dökülüp kalıcı dişlerinin çıkmaya başlayabileceği 5 yaşına gelmeden önce bırakırsa, ağız ve diş sağlığı açısından genellikle bir sorun oluşturmaz. Bu konu hakkında birçok uzman, parmak emmenin bırakılması için çocuk 4 yaşına gelmeden herhangi bir girişimde bulunmanın gereksiz olduğunu söylemektedir.

Kalıcı dişlerin çıkmaya başlayacağı 5-6 yaş dönemlerinde parmak emme alışkanlığı hâlen devam ediyorsa çocuğun kalıcı ağız yapısının oluşmaya başladığı bu dönemde bazı olumsuz durumlar oluşabilir. Bir uzmana danışarak, çocuğunuzun bu alışkanlığı bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Kimi istatistikler bebeklerin ve çocukların hemen hemen yarısının, gelişme döneminde parmak emdiğini göstermektedir. Bu davranış gözlenen çocukların yaklaşık %80’i 5 yaşına geldiğinde, yaklaşık %95’i ise 6 yaşına geldiğinde parmak emmeyi kendiliğinden bırakır. Bazı bebekler ise parmak emmeyi, uyku durumuna geçmek için kullanabilirler. Bu durumda olan bebekler, sadece haz duymak için parmak emen bebeklere göre parmak emmeyi daha geç bırakabilir.

Anne sütüyle beslenen bebeklerde görülen parmak emme davranışı, bebeğin yeterince emzirilmediğinin göstergesi olabilir. Anne sütüyle beslenen bebeğiniz parmak emmeye başladıysa doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Bebeği bakıcıya bırakmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler