Bebeklerde Görülebilecek Anemi

by Bebek Melekleri

Bebeklerde görülebilecek olan anemi, net belirtiler göstermeden ortaya çıkabilir. Bunun erken tespiti ve müdahalesi için altıncı aydan itibaren kontrollerde anemi testi yapılması tavsiye edilir.

Geçmiş dönemlerde altı ile on ikinci aylar arasında bulunan bebeklerde anemi çok sık görülen bir durumdu. Günümüzde daha az rastlansana da özellikle yeterli ve dengeli beslenemeyen bebeklerde bu durum hâlen görülebilmektedir.

Bebeklerde görülebilecek anemi nedir?

Anemisi fazla şiddetli olmayan bebekler, dışarıdan bakıldığında hiçbir sorun yokmuş gibi görünebilir. Yetişkinlerdeki huzursuzluk, hâlsizlik, solgunluk gibi anemi belirtilerini bebekler göstermezler. Onların anemi problemi yaşayıp yaşamadığını anlamanın tek yolu anemi için yapılacak olan testlerdir. Bu sebeple, altıncı aydan itibaren yapılan doktor kontrollerinde bebeğinize anemi testi uygulanması sıradan bir durumdur.

Bebeklerin anemiyle karşılaşmasının en yaygın sebeplerinden bazıları, bebeklerin ihtiyacı olan B12 vitaminini ve folik asiti eksik almalarıdır. Özellikle vitamin, protein, mineral gibi gerekli maddeleri yeteri kadar almadan beslenen annelerin sütlerinde de bu maddeler eksik olacağından bebeklerinin anemi problemi yaşaması söz konusu olabilir. Bu sebeple gebeliğin başlangıcından, bebek anne sütüyle beslenmeyi tamamen kesene kadar annelerin beslenmelerine üst düzey bir önem göstermeleri gereklidir. Bu hem annenin hem bebeğin genel sağlığı açısından büyük önem taşır.

En sık görülen anemi sebeplerinden bir diğeri de demir eksikliğidir. Bunun önüne geçebilmek için doktorunuzdan alacağınız tavsiyeler doğrultusunda bebeğinizi demir ilaveli mamalarla veya demir takviyesi bulunan mineral ve vitaminlerle beslemeniz işe yarayabilir. Burada unutmamanız gereken en önemli konu, demir takviyesine ne zaman başlayacağınıza doktorunuza danışmadan karar vermemek olacaktır. Doğumdan önce vücudunda yeterince demir depolamak için yeterli vakti olmayan, erken doğumla dünyaya gelen, prematüre bebeklerde veya gebelik sırasında yeterince demir almayan annelerin bebeklerinde demir eksikliğinden dolayı görülen aneminin oluşma riski daha fazladır.

Bebeğinizde görülebilecek olan anemisi riskini en aza indirmekte faydalı olacak bazı yöntemlerden söz edilebilir. Örneğin bebeğinize kepekli gıdaları vermekten kaçınabilirsiniz çünkü bu tür gıdalar demir emiliminde sıkıntı yaratabilir. Bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa, doktorunuzdan alacağınız tavsiyelerin ardından demirle güçlendirilmiş bebek mamaları veya vitamin damlaları ile demir takviyesini gerçekleştirebilirsiniz. C vitamini yönünden zengin besinlerin bebeğe verilmesi de demir eksikliği anemisinin görülme olasılığını azaltacaktır. Katı gıdaya geçildiğinde ise katı gıda alımı arttıkça demir içeren gıdaların da arttırılması uygun olacaktır.

Doğumun ardından altıncı haftada doğum kontrolü ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler