Bebeğinizin Görsel ve İşitsel Becerilerinde Gözlemleyebileceğiniz Gelişmeler

by Bebek Melekleri

Bebekler ilk başlarda vücutları gibi duyularını da nasıl kontrol edeceklerini bilemezler. Çevrelerini duyularıyla keşfeden çocuklar bir süre sonra bu duyuları nasıl kullanması gerektiğini öğrenmeye başlayacaktır. Bebeklerde görme ve duyma becerileri zamanla gelişir.

Bebeklerde görme ve duyma becerileri nasıl gelişir?

Bebeklerin bedenleri üzerinde kontrol sağlamaları zaman alır. Hem sinir sistemleri yeteri kadar gelişmemiştir hem de henüz neler yapabileceklerinin farkında değildirler. Çevrelerini gözlemledikçe yeni beceriler kazanırlar ve yavaş yavaş bedenlerini kontrol etmeye başlarlar. Bununla birlikte duyularını kontrol etmeyi ve onları yönlendirmeyi öğrenirler. Böylece dış dünyayla en büyük iletişim kaynakları olan duyular sayesinde yeni gözlemler ve deneyimler kazanırlar.

Bebeğiniz 19 haftalık olduğunda hâlâ en büyük yardımcısı yapacağı gözlemlerdir. Bu dönemde, çocuğunuz nesnelerin hareketlerine odaklanacaktır. Bebeğinizin dikkatini en çok tekrar eden hareketler çekecektir. Zıplayan toplar, ileri geri hareket eden nesneler onun dikkatini çekecek ve uzun süre gözlem yapacaktır. Konuşurken dudaklarınızda oluşan hareketler de artık bebeğinizin ilgisini çekmeye başlar ve sizi dikkatle izlerler. Çocuğunuz bu haftalarda sizin ilginizi daha çok arayacaktır. Sizi göremediği zamanlarda nerede olduğunuzu bulmak için vücudunu ve kafasını hareket ettirmeye başlayabilir. Aynadaki görüntülere tepki vermeye başlayabilir. Bunun yanında sesler de bebeğinizin ilgisini çekmeye başlayacaktır. Çocuğunuz bazı kelimelerin anlamlarını öğrenmeye başlayabilir. Mesela ona adıyla seslendiğinizde bunu anlayarak size doğru dönebilir. Birçok ses arasından sadece bir tanesini ayırt etmeye başlayabilir ve seslerdeki duygulara göre size tepkiler verebilir. Yani artık bebeğiniz, sesinizden mutlu ya da öfkeli olduğunuzu anlayabilir ve duruma göre karşılık verebilir. Bu dönemde tek harflerden oluşan sesleri sürekli çıkarmaya başlayabilir. Hatta bazı durumlarda basit heceleri çıkarmayı başarabilir.

BEBEĞİNİZİN DUYUSAL BECERİLERİNDE GÖZLEMLEYEBİLECEĞİNİZ GELİŞMELER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebeklerde-gorme-ve-duyma-becerileri

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin