Bebeklerde Gelişim

by Bebek Melekleri

Bebeğinize bir şeyler öğretmek için hangi zamanın doğru olduğundan emin olamayabilirsiniz. Bu zamanlama bebekten bebeğe göre farklılık gösterebilen bir konudur. Bebeğin sosyal, entelektüel ve fiziksel anlamda gelişim gözlemlemek gelişimine destek olmanın ilk basamağı olabilir.

Bebeklerde gelişim nasıl olmalıdır?

Doğumdan itibaren bebeklerde ince ve kaba motor gelişimi sürekli bir iyileşme hâlinde seyreder. Bebeğiniz doğduğu ilk haftalarda yaptığı el kol hareketlerinin rastgele olduğu söylenebilir. Ancak bu durum bir süre sonra bilinçli hareketlere dönüşecektir. Bebeğinizin hareketlerinin anlam kazanması ve ince motor gelişimini hızlandırmak için yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin ellerini aktif olarak kullanmadan önce keşfetmesine fırsat vermelisiniz. Bebeğinizi kundaklamayı tercih eden ebeveynlerdenseniz bebeğinize, ellerinin serbest kalması için ara sıra fırsat tanıyabilirsiniz. Elleriyle dış dünyayı deneyimleyebilmesi bebeğiniz için oldukça geliştiricidir.

Ellerini kullanmakta ustalaşması için bebeğinize kavrayabileceği tipte ve boyutta oyuncaklar vermek iyi bir seçenek olabilir. İlerleyen aylarda bebeklerde ince motor gelişimini desteklemek amacıyla üretilen aktivite gerektiren oyuncaklar bebeğinizin neden-sonuç ilişkisi kurmasında yardımcı olur. Bebeğiniz ilk başlarda bu oyuncaklardan istediğiniz verimi alamasa da gelişimi devam ettikçe daha iyi kavradığını görebilirsiniz.

Kaba motor gelişimi, ince motor gelişimi kadar destek gerektirmeyen aktiviteleri içerir. Yeterli beslenen ve kendisi için ideal olan çevrelerde büyüyen bebekler fiziksel aktiviteler konusunda da günden güne iyileşir. Bebeğinizin kaba motor becerilerini geliştirmek istiyorsanız yapması gereken fiziksel aktiviteler için ona fırsat verin. Başını dik tutabilir hâle gelmesi için bebeğinize bu konuda yüzüstü yatma egzersizleri yaptırmak bir destek olarak düşünülebilir. Bebeğinizin daha da büyüdüğü ileriki aylarda kas gelişimin desteklemek için ellerinden tutarak kaldırmak gibi hareketler de yine bu destek kapsamındadır.

Bebeğinizin gelişimi yalnızca fiziksel olarak ince ve kaba motor gelişimlerini kapsamaz. Sosyal olarak nasıl bir bebek olduğu da önemlidir. Aile üyelerinin bebekle olan ilgisi sosyal becerilerin başlangıcıdır. Sosyalleşme ailede başlar. Bu dönemde bebekler ailelerin davranış tarzını rol model kabul eder. Etkili iletişim sosyal olarak gelişimin temelidir.

Entelektüel gelişim olarak da adlandırılan zekâ gelişimi tüm duyuların gelişmesi ve beraberinde yukarıda sayılan ince motor, kaba motor ve sosyal gelişim düzeylerinin yüksek olmasıyla sağlanır. Bebeğinizle ilk andan itibaren iletişim hâlinde olmak zekâ gelişimi için çok önemlidir.  Bebeğinizin zekâ gelişimini desteklemek istiyorsanız oyunlaştırarak öğretme yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem ilgisini çekeceği için bebeğiniz için faydalı olacaktır.

Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler