Bebeklerde emzik kullanımının faydaları olduğu gibi, dikkat edilmesi gereken yönleri de var. Emme hissi tatmini bebeğe huzur verse de emzik kullanmaya karar verirken olumsuz yönlerini de gözden geçirmek gereklidir.

Bebeklerde emzik kullanımı zararlı mı?

Doğumdan itibaren bebek için en güçlü refleks emme refleksidir. Emme hissi bebeğe huzur ve güven verir. Bebekler rahatlamak için kendilerince yollar bulabilirler. Parmak emme alışkanlığı, ellerini ağzına sokma gibi davranışlar sergileyebilirler. Emzik bu noktada ebeveynler tarafından bebekleri rahatlamak ve sakinleştirmek amacıyla kullanılır. Ancak bebekler kendi yöntemleriyle de emziğe muadil olarak parmaklarını, yumruk yapılmış ellerini kullanır.

Emzik kullanmak bebekte anlık sakinlik, emme hissinin tatmini, güven duygusu oluşumu, uykuya kolay dalma gibi konularda yardımcı olabilir. Emzik ebeveynler için bir kaçış noktası olarak kullanılmamalıdır. Besin ihtiyacı duyan bebeğin emme refleksi emzikle tatmin edilmemelidir.

Emzik seçimi oldukça önemli bir konudur. Emziğin tek parçadan oluşması önemlidir. Kopma ve beraberinde bebeğin kopan parçayı yutma riski yaratmaması açısından tek parça emzikleri tercih etmekte yarar vardır. Lastikten üretilenlerdense temizliği kolay ve daha dayanıklı olan silikon emzikler tercih edilmelidir. Ortodontik olarak bebeğin gelişimine ve yapısına uygun olan türden bir emzik seçimi yapmak da bebek için önemlidir. Emziğin yutmayı engelleyen tutucu kısmının bebeğinizin burun deliklerini kapatmaması ve soluk alışını engellememesi gereklidir.

Bebekler için emzik kullanımı kendi kendini oyalama ve eğlendirme durumunu körelteceği için her zaman önerilen bir konu değildir. Emzik kullanan bebekler kullanmayanlara kıyasla kendi kendilerine uykuya dalma konusunda zorluk yaşayabilir. Kullanılmadığı durumda ağzında oyalanacak bir şey olmaması bebekte huzursuzluk yaratabilir. Ayrıca sürekli olarak emzik kullanımı ağız yapısında bozulmalara sebep olabileceğinden tavsiye edilmez. Bebeğiniz emzik kullanmaya alıştıysa dişlerin çıkmaya başladığı dönemde emziği bırakmanız faydalı olacaktır. Çünkü diş yapısı emzik kullanımından olumsuz etkilenir. Kalıcı dişler çıkmadan önce mutlaka bırakılmalıdır.

Emzik kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri hijyendir. Emzik alırken yüksek sıcaklarda yıkanarak sterilize edilebilecek modelleri seçmek gerekir. Emzik askısı da dikkat etmeniz gereken bir konudur. Bebeğinizin emziğini pusetine, yatağına veya yakasına asmayın. Bebeklerin kendilerini koruma mekanizmaları henüz gelişmediği için bu tür bir malzemenin sebep olabileceği boğulma durumuyla başa çıkamayacaklardır. Olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için tedbirli olmak, hasar görmüş emzikler ve emzik zinciri konusunda dikkatli olmakta fayda vardır.

Bebekler için uygun ısıyı korumak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler