EK GIDALAR

Bebekler ek gıdaya geçiş döneminde her besini tüketemezler. Gelişimlerine uygun olarak tüketebilecekleri besinler, bunlara hangi zamanda başlanacağı ve tüketim biçimleri bellidir. Bu dönemde bebeğin yeterli ve dengeli beslenebilmesi için anne ve babaların özenli olması gerekir. Bebeklerde ek gıda geçişi kontrollü olmalıdır.

EK GIDALAR

Bebeklerde ek gıda neden önemlidir?

Ek gıdaya geçiş döneminde bebeklerin yeni besinlere uyum sağlamaları için bazı tüketim biçimlerine özen gösterilmesi gerekir. Özenli davranmak bebeğin besinleri kolay tüketmesine yardımcı olacağı gibi vitamin ve mineral kayıplarının da önüne geçebilir.

Bebeklere ek gıdaya geçiş döneminde anne sütüne ek olarak inek sütü verilecekse bu durumda birtakım noktalara dikkat edilmesi gerekir. İnek sütünün hijyenik olması başlıca önemli olan konudur. Bunun için hijyen kurallara uygun olarak üretilmiş paket sütler tercih edilmelidir. Açıkta satılan sütler hijyenik olmadığı için ve kaynatınca da besin değerlerini yitirdiği için tercih edilmemelidir. Eğer süt ek gıdaya geçiş döneminde değil ilk aylardan itibaren verilecekse sulandırılarak verilmeli, bunun için ideal oranlar bir uzmana danışılmalıdır.

Süt kadar süt ürünleri de bebeklerde ek gıdanın önemli bir parçasını oluşturur. Bebeklerin altıncı ayda ilk tanıştıkları besinlerden biri yoğurttur. İçeriğindeki faydalı bileşenler sayesinde bebekler için sağlıklı olmasının yanı sıra bebeğin ek besinlere damak tadının uyumunu kolaylaştırıcıdır. Bebeklere verilecek yoğurt evde taze olarak mayalanırsa elde edilecek yarar da daha yüksek olabilir. Bir diğer süt ürünü olan peynir de tuz içeriği nedeniyle ilk aylarda önerilmez. Ancak yaklaşık dokuz ay civarı bir bebek tuzsuz ve pastörize sütten üretilmiş peynirlerden tüketebilir.

Ek gıdaya geçerken bebeğin yeterli ve dengeli beslenebilmesi için ne yapmalıyız?

Meyve ve sebzeler besin programının en değerli vitamin ve mineral içeren grubudur. Bebeklerin ek gıdaya geçişinde önemli bir rol oynarlar. Bebeğin meyvenin lezzetini aldıktan sonra anne sütünü reddetmesi olası olduğu için verilecek miktarlar konusunda kontrollü olunmalıdır. Buna ek olarak hazırlanan püre ve meyve sularına şeker ilave edilmemelidir. Meyve ve sebze püreleri taze olarak hazırlanmalı, bekletilmeden tüketilmelidir. Altıncı ay itibariyle elma, şeftali gibi meyvelerin suları ve püreleri bebeklere verilebilir. Tercih edilecek meyve ve sebzelerin mevsimine uygun olarak seçilmesi tazelik ve besin değerleri açısından önemlidir.

Ek gıdanın önemli bir kısmını proteinler oluşturur. Etkili bir protein kaynağı olan yumurta, katı gıdaya geçişle birlikte bebeklere verilebilir. İlk ay sadece sarısı, daha sonraki aylarda tamamının verilmesi uygundur. Alerjik etki yaratıp yaratmayacağı gözlemlenmeli verilen miktar zamanla artırılmalıdır. Et, tavuk, hindi gibi faydalı hayvansal proteinler bebeklerin tüketimine uygun yapıda olmadığı için çorbaların, pürelerin içine dâhil edilebilir. Bebeklere ek gıda olarak verilecek balık konusunda dikkatli olmak gerekir. Haftada bir defa cıva oranı düşük küçük balıklar fırında pişirilerek yağsız ve tuzsuz olarak bebeklere yedirilebilir. Ancak cıva bebekler için zararlı olduğu için balık seçimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Protein bitkisel kaynaklı baklagiller yoluyla da alınabilir. Bu gibi besinlerin sindiriminin kolaylaşması için kabuklarının soyularak püre hâline getirilmesi ve bebeklere bu şekilde yedirilmesi uygundur.

Bir yaşından küçük bebekler için bal tavsiye edilen bir ek besin değildir. Buna ek olarak şeker de bebekler için uygun bir besin değildir. Ancak zengin demir içeriğine sahip pekmez bebeklerin besinlerine şeker ve bal yerine dâhil edilebilir. Ek gıdaya geçişte bebeklerin her türlü besin ihtiyaçlarının karşılanması ve sağlıklarının olumsuz yönde etkilenmemesi için bu gibi konularda özenli olmak önemlidir.

ÇOCUKLARDA BÜYÜMENİN GÖZLEMLENMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0