Bebeklerde Doğru İlaç Kullanımı

Bazı durumlarda bebekler bir yaşını doldurmadan ilaç kullanımı gerekebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doğru ilaç kullandığınızdan emin olmanız için birkaç şeye dikkat etmenizde fayda olabilir.

Bebeklerde Doğru İlaç Kullanımı

Bebekler bir yaşını doldurmadan ilaç kullanılabilir mi?

Normal şartlarda bebeklerin bir yaşını doldurmadan ilaç kullanmaları tavsiye edilmez. Fakat bazı rahatsızlıklarda ilaç kullanılması gerekebilir. Bu durumda doğru ilaç kullanımı çok önemlidir. Yanlış bir ilaç kullanarak ya da ilacın dozunu yanlış ayarlayarak çocuğunuza daha fazla zarar verebilirsiniz.

Doktorunuz tavsiye etmedikçe ilaç kullanmamaya çalışın. Eğer verilen ilaçlarla ilgili sorularınız varsa bunları bir yere not edin. Cevaplar için doktorunuza ya da eczacınıza danışabilirsiniz. İlaçlar hakkında edinebildiğiniz kadar bilgi edinmeye çalışın. Elde ettiğiniz bilgiler ışığında ileriki dönemlerde ilaç kullanımınız kolaylaşabilir.

Bebeklere ilaç verirken nelere dikkat etmeliyiz?

İlacı kullanmadan önce doktorunuzdan ya da eczacınızla ilacın etkileri, dozajı, kullanım süresi ve kullanım şekli hakkında mutlaka bilgi alın. Bebeğinizde kronik bir hastalık varsa, ilacın bu duruma etki edip etmeyeceğini sorun. Kullandığı başka bir ilaç varsa ikisinin birbirini nasıl etkileyebileceğini öğrenin.

İlaç hakkında tüm bilgileri aldıktan sonra verdiğiniz ilaçların taze olduğundan emin olun. Kokusunda ve renginde değişiklik olan ilaçları asla çocuğunuza vermeyin. İlacı içirirken dozajının doğru olduğundan emin olun. Reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız üstünde tarif edildiği dozları ayarlayın. Dozajı doğru ayarlamak için eczanelerden kaşık, bardak gibi ölçülü ürünler alabilirsiniz. İlacı verdikten sonra saatlerini kaydedin. Bunun için bir not defteri kullanabilir ya da buzdolabının üstüne yazabilirsiniz. Böylece doz atlamamış olursunuz ve yanlışlıkla iki doz vermenin önüne geçersiniz.

İlacın yapısının bozulmaması için üstünde yazan saklama koşullarını mutlaka okuyun ve ilacı bu talimatlara göre saklayın. İlacı içirmeden önce mutlaka etiketini kontrol edin. Karanlıktaysanız, ilacı ışık olan bir yerde yine etiketi kontrol ederek verin. Başkası için yazılan ilacı bebeğinize asla içirmeyin.

Bebeğiniz yatar pozisyondayken ilaç içirmeyin. Şurup boğazına kaçabilir ve bebeğiniz boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Eğer kutunun üzerindeki kullanım şekli ve doktorunuzun kullanım tarifi çelişiyorsa doktorunuzu ya da eczacınızı arayarak kesin bir bilgi edinin. İlaç kullanımı sonrasında yan etki görmeniz durumunda ilacı kesin ve doktorunuzun tavsiyesi olmadan bir daha kullanmayın. Verilen ilacı doktorunuzun tavsiye ettiği süreden daha uzun kullanmayın ve daha kısa sürede kesmeyin. İlacı ne zaman bırakmanız gerektiğini doktorunuza mutlaka sorun.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0