Bebeğinizin Denge Kurmasına Yardımcı Olabilecek Oyunlar

by Bebek Melekleri

26 haftalık bir bebek vücudunun kontrolünü sağlamayı hâlâ öğrenmeye çalışır. Bedenini isteği doğrultusunda hareket ettirebilse de emeklerken ya da ayakta dururken dengesini sağlamakta zorlanabilir. Bebeğinizle birlikte oynayacağınız çeşitli oyunlar onun denge kurmasına yardımcı olabilir. Bebeklerde denge problemi görilebilir, bu probemlerler çeşitli oyunlar ile giderilebilmektedir.

Bebeklerde denge problemi nasıl aşılır?

Dünyaya yeni gelen bir bebek vücudunu kendi isteğiyle hareket ettiremez. Bebekler kol ve bacaklarını sürekli hareket ettirseler de bunu kontrollü bir şekilde yapmazlar. Çocuğun bedenini kontrol edebilmesi için ilk önce sinir ve kas sisteminin yeterli olgunluğa erişmesi gerekir. Fiziksel gelişimi yeterli olgunluğa ulaşan bebek, çevresini gözlemleyerek çeşitli hareketleri taklit etmeye başlar. Bu hareketler genelde devamlılığı olan hareketlerdir. Çocuklar, bu hareketlerle egzersiz yaptıkça bedenlerini kontrol etmeyi öğrenmeye başlarlar.

26 haftalık bir bebek tüm bedenini; kollarını ve bacaklarını kontrol edebilse de denge kurmakta güçlük çekebilir. Bu yaştaki bir bebek yardım almadan tek başına ayakta duramaz ve bir desteğe ihtiyaç duyar. Hatta bazı bebekler emeklerken de denge kurmakta zorlanabilirler. Bebeğinizin bu beceriyi kazanabilmesi için sürekli egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Bebeğinizle oynayacağınız çeşitli oyunlarla hem eğlenmesini sağlayabilir hem de denge kurmayı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğin denge kurmasını sağlayan oyunlar nelerdir?

Bebeğinizin dengesini sağlamaya itecek birkaç oyun, onu hem heyecanlandırabilir hem de fiziksel gelişiminde yeni beceriler kazanmasını sağlayabilir. İşe bebeğinizi kucağınıza alarak başlayabilirsiniz. Dizlerinizin üzerine oturttuğunuz bebeğinizi kollarından tutarak sağa, sola, öne ve arkaya doğru itmeye başlayın. Bu hareketler bebeğinizi bir yandan heyecanlandırırken bir yandan da onu denge kurmaya zorlayacaktır. Bu hareketleri tekrar ederken “tik-tak” gibi sesler çıkararak ritim tutabilirsiniz. Bu oyunun değişik bir versiyonunu ayakta da uygulayabilirsiniz. Yere diz çökün ve bebeğinizi önünüze alın. Çocuğunuz ayaktayken kollarından ya da bacaklarından tutarak onu sağa sola doğru hareket ettirin. Böylece çocuğunuz ağırlığını belli bir yere vererek denge kurmaya çalışacaktır. Bu hareketleri yaparken bebeğinize ayak uydurmayı ihmal etmeyin.

Çocuğunuzla birlikte oynayacağınız bu oyunlar gün geçtikçe dengesini daha iyi kurmasına yardımcı olabilir. Bebeğinizin gelişimini kontrol etmek için desteksiz bir şekilde yürütmeye çalışabilirsiniz. Fakat bunu yaparken gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun. Eğer bebeğiniz sert bir düşüş yaşarsa tekrar yürümekten korkabilir.

BEBEĞİNİZİN DİL BECERİSİNİ GELİŞTİRMESİNE KATKI SAĞLAYIN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebeklerde-denge-problemi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin