Bebeklerde Çiğneme

Bebekler ortalamada altıncı ayla beraber ek gıda alma dönemine girerler. Ek gıdaya geçiş bir bebeğin çocukluğa doğru ilerleyen yolculuğunda önemli bir basamaktır.

Bebeklerde Çiğneme

Bebeklerde çiğneme ne zaman başlar?

Ek gıda dönemini sağlıklı bir şekilde yönetmeniz, bebeğinizin sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmasında en önemli faktördür. Yanı sıra bu dönemde; bebeğin karnı doysun, alışkanlığı sonra gelişir gibi bir hatalı davranışta bulunmak bebeğin ilerleyen yaşlarında çocukluk hatta yetişkinlik döneminde yaşayacağı sorunların alt yapısını hazırlamak demektir. Bu dönemde bebeğe çiğneme alışkanlığı kazandırmak anne babanın en çok tedirginlik duyduğu, uygulamayı ertelediği davranışlardandır. Bu dönemde bebeğinizin çiğneme alışkanlığı kazanabilmesi için; ek gıda verilmeye başlandığında gıdalar çorba yerine püre hâlinde verilmelidir. Gıdalar, çorba olarak verilmeye başlanırsa bebek pütürlü gıdalara karşı alışkanlık kazanmada güçlük yaşar. Pürenin yoğunluğu zaman içinde koyulaştırılmalı ve sekizinci ayda çatalla ezilmiş gıdalar verilmelidir. Bebeğinizde nörolojik bir rahatsızlık yoksa pütürlü gıdaları tüketebilmesi gerekir. Bebeğiniz pütürlü gıdaları tüketemiyorsa çiğneme alışkanlığının kazanılamadığı anlamına gelmektedir.

Çiğneme hareketi sadece beslenmede mi olur?

Çiğneme hareketi bebeğiniz için yalnızca beslenme anlamına gelmez. Bebeğinizin eline verdiğiniz her katı gıda bebeğinizin ağız içi hareketini desteklerken, dil-dudak egzersizi yapmasını sağlar. Ayrıca bebeğinizin elinde olan ve ona keyif veren besinle geçirdiği her dakika, dikkat gelişiminde de olumlu etkileri olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Dişler, çiğnemenin en güzel habercisidir. Doğal gelişim sürecini gözlemlediğimizdeyse bebeğinizin ihtiyaçlarını çok daha rahat anlayabilirsiniz. Diş çıkarmaya başlayan bebeğiniz “ben artık çiğnemeyi öğrenmeliyim.” mesajını kendisi bildirmektedir.  Bebeğinize çiğneme alışkanlığı kazandırabilmek adına; onuncu aydan sonra bebeğin önüne yemeği koyup kendi kendine ( hatta eliyle) yemesine teşvik etmek gerekir. Böyle beslenmeye parmak gıda ile beslenme denir. Örneğin makarna, haşlanmış patates, peynir gibi taneli ve yumuşak gıdalara bebeğin kendisinin dokunup ağzına götürmesine müsaade etmek gerekir. Bu uygulama bebeğin çiğneme alışkanlığını kazanmasında önemli bir etken olacaktır. Bebek tek başına yemek yerken boğazına yemek kaçırması riskine önlem olarak birisi yanında durup bebeğe göz kulak olması yeterlidir.

Bebekler yemek yemeyi eğlenceli bir aktivite olarak görürler bu dönemde bebeğinize doğru alışkanlıkları kazandırmanız sanıldığı kadar zor değildir. Küçük oyunlarla bu etkinlikler kolaylıkla halledilebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0