BEBEKLERİN BÜYÜME SERÜVENLERİ

Çoğu ebeveyn için hayatlarında yaşadıkları en heyecan verici ve değerli şey, çocuklarının büyümesini takip etmektir. Yapabildikleri fiziksel aktiviteler dikkatle gözlenebilir ama zihinsel aktiviteler zaman zaman gözden kaçabilir. Bebeklerde büyüme süreci oldukça hızlı gelişmektedir.

BEBEKLERİN BÜYÜME SERÜVENLERİ

Bebeklerde Büyüme Süreci Gelişir?

Ebeveyn için çocuğunun emeklemesi, ilk kelimeleri söyleyebilmesi, kaşık çatal tutmayı başarıp kendi başına yemek yemeye başlaması heyecan vericidir. Öyle ki çocukların her anı ebeveynleri tarafından kayıt altına alınmaya çalışılır.

Fakat bazen ebeveynler bunlara odaklanırken, çocuklarının zihinsel gelişimlerini göz ardı edebilirler. Heyecana kapılıp erteleyebilirler. Hâlbuki çocukların “cee-ee” şeklinde yapılan hareketlere cevap vermesi ya da telefonda babasının sesini tanıyabilmesi artık onların değişmekte olduğunun göstergesidir. Çocuk artık büyümüş ve dünyaya farklı bir gözden bakıyordur. Bu anlar da aslında en az onun emeklemesini seyretmek kadar heyecan verici ve önemlidir. Fiziksel hareketlere göre çok daha gizemli olan bu ilerleyiş, ebeveynin dışarıdan göremeyeceği birtakım gelişmelerin sonucudur. Bu gelişme, aslında onların fiziksel olduğu kadar zihinsel gelişiminin de iyiye doğru gittiğini gösterir.

Ebeveynler, çocuklarının ilk 20 ayının ne kadar karmaşık geçeceğini çok iyi bilir. Bazen diş çıkaracağı için ağlayan bir bebekle uğraşırken bazen ayakları üzerinde durabildiği için keyiflenen çocuklarla oyun oynarlar. Yani dünyayı keşfetmekten mutluluk duyan çocuk bazen dünyanın en hüzünlü çocuğu olabilir ve bu birdenbire olur.

Çocuklar bu dönemde birbirinden farklı üç zorlu dönem yaşayabilir: Ebeveynine sarılma, huysuzluk etme ve ağlama. Bunlar, bebeğin gelişme sürecinde içine girdiği sıçrayışın en net belirtileridir.

Çocuk gelişimiyle ilgili çalışma yapan araştırmacılar, çocukların fiziksel büyüme süreçlerini “büyüme sancıları” olarak adlandırırlar. Aynı şekilde çocuğun zihinsel gelişiminin de bu sürece benzer olduğunu söylerler.

Çocuklarda beynin büyümesi ve gelişmesi üzerine yapılan çalışmalarda anneyle çocuk arasındaki ilişkinin doğru orantılı gittiği kaydedilmiştir. Bilim insanları, çocukların ilk 20 aylık gelişim süreçlerinde yaşadıkları zorlu gelişim safhalarının altında beyinlerinde meydana gelen değişikliklerin etkili olduğunu söylemektedir. Yani aslında her değişim, zihinsel gelişimin bir ürünüdür.

Ebeveynler, bebeklerinin ilk 20 ayında geçireceği değişimleri dikkate almaları gerekir. Çünkü çocuklar, kendileri için oldukça yabancı bir dünyaya alışma sürecindedirler. Bu sebeple zaman zaman huysuzlanmaları normal karşılanmalıdır.

İLK 20 AYDA GÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0