BEBEĞİNİZİN BU HAFTA YAPABİLECEĞİ BÜYÜK SIÇRAYIŞLAR

Bebekler dünyaya geldikten sonra sürekli yeni beceriler kazanırlar. Bu beceriler sıçrayış olarak adlandırılır. Bu haftada sizi bekleyen sıçrayışları bilmek, bebeğinizin beceri kazanmasına yardımcı olmasını ve bu becerilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlayacaktır. Bebeklerde büyük sıçrayışlar görülebilir.

BEBEĞİNİZİN BU HAFTA YAPABİLECEĞİ BÜYÜK SIÇRAYIŞLAR

Bebeklerde görülebilecek büyük sıçrayışlar nelerdir?

Çocuklar içinde bulundukları dünya hakkında daha fazla bilgi ve deneyim sahibi oldukça bu deneyimler ışığında yeni beceriler kazanırlar. Çocuğunuzun edindiği beceriler sıçrayış olarak adlandırılır. Çünkü kazanılan her beceri, bir diğeri için atılan ilk adım niteliğindedir. Çocukların sıçrayışları ilk aylarda hızlı olur. Fakat zaman zaman sıçrayışlar daha az yaşanabilir. Bu da çocuğun geçirdiği değişimlere ayak uydurabilmesine olanak sağlar.

19 haftalık bebeğiniz, bir önceki sıçrayışında nesnelerdeki yumuşak ya da sürekli hareketleri görmeye başlamıştır. Bunun yanında görme, işitme, tatma gibi duyularını nasıl kullanacağını yavaş yavaş öğrenmeye başlamıştır. Çocuğunuz 19. haftaya geldiğinde artık kısa süreleri ve daha önceden tanıdığı hareketleri daha rahat algılamaya başlayacaktır. Şimdiye kadar sinir sistemi de hızlı bir gelişme gösterdiğinden kollarını ve bacaklarını daha rahat kontrol etmeye başlamıştır. Bu yeni kazanımlar sayesinde bebeğinizin oyuncaklarını yukarı aşağı ya da sağa sola hareket ettirmeye çalıştığını görebilirsiniz. Kol ve bacaklarını kullanmaya başlayan çocuk, istediği eşyalara ulaşmaya çabalayabilir. Nesneleri daha iyi tutabildiği için onları ağzına götürebilir ya da bir elinden diğerine almaya çalışabilir. Çocuğunuz eşyalara uzanmaya çalışırken sağa sola dönebilir ya da sırt üstü pozisyona yardımınız olmadan geçebilir. Bacaklarında kontrol sağlayabilmesi emekleme denemelerini görmenizi sağlayabilir.

BEBEĞİNİZİN YENİ BECERİLERİNİ ORTAYA ÇIKMASINA YARDIMCI OLMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0