Bebeklerde Ayrılık Kaygısı

by Bebek Melekleri

Ayrılık kaygısı; bebeğin, bakım veren kişinin uzaklaşmasıyla veya yabancılarla ilk tanışması esnasında yaşadığı yoğun stresli hâli tanımlamaktadır. Konunun ayrıntıları için uzmanlarımızın kaleme aldığı makalemize göz atabilirsiniz.

Ayrılık kaygısı; bebeğin, bakım veren kişinin uzaklaşmasıyla veya yabancılarla ilk tanışması esnasında yaşadığı yoğun stresli hâli tanımlamaktadır. Başlangıç zamanı bebekten bebeğe değişse de genellikle 9. ayda başlayıp 10. ve 12. aylarda zirve noktaya ulaştığı görülmektedir. Genellikle çocuğun 3 yaşına gelmesiyle bu kaygının azaldığı ya da ortadan kalktığı bilinmektedir.

Bebeğinizde ayrılık kaygısı olduğunu: Odadan çıktığınızda ağlamaya başlıyorsa, yeni bir durumla karşılaştığında ya da yeni bir ortama girdiğinde size sıkıca sarılıyor ve huysuzluk yaratıyorsa, yanında anne ya da babası olmadan uyumak istemiyorsa bu durumdan şüphelenebilirsiniz gibi belirtilerle anlayabilirsiniz

Ayrılık kaygısı yaşayan bebeğinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Her şeyden önce bebeğiniz kendini güvende hissetmeli. Güvende olduğunu bilen bebek, annesi ortamdan uzaklaştığında kısa bir süre ağlasa bile annesi odadan çıktığında ağlamayı kesecektir. Birlikte olduğunuz zamanlarda yeteri kadar tensel temas kurmak, kucağınıza almak ya da elini tutmak onu rahatlatacaktır.

Evde bulunduğu zamanlarda diğer odaları gezip bağımsızlık hissini yaşatmak önemlidir. Başka bir odaya geçerken ona kısa bir süre için gidip geri geleceğinizi söylemek iyi gelebilir.

Ayrılma durumlarını bebeğiniz açken ya da uykusuzken yapmamaya özen göstermelisiniz. Zaten biyolojik olarak açlık yaşayan bir bebeği psikolojik olarak da aç bırakmak daha çok huzursuz olmasına neden olacaktır. Bu yüzden karnının tok ve uykusunu almış olduğu zamanları tercih etmeniz iyi olabilir.

Vedalarınızı kısa tutmak ve siz uzaklaşırken bakım verecek kişinin bebeğinizin dikkatini dağıtması ayrılığın unutulmasını sağlayabilir. Ayrılırken aniden gözden kaybolmamaya özen gösterin, çıktığınızı bebeğinize söyleyin ve mümkünse el sallayın.

Ayrılığa geçerken kullanılacak bir obje belirlemeniz kolaylık sağlayacaktır. Yaşına uygun yumuşak bir oyuncak bebeğinizi oyalayacak ve ayrılık kaygısından uzaklaştıracaktır.

Gece uykuları öncesinde onu rahatlamaya çalışmalı ve yataktan çıkmamasına özen göstermelisiniz. Yataktan çıkmaya alıştığı takdirde kaygının devamında sizin peşinizden gelmeye çalışacaktır.

Yalnız uyumakta sıkıntı yaşadığında sizin yerinize geçecek bir uyku arkadaşı bulmanız oldukça işinize yarayacaktır. Sesli ya da ışıklı olmayan bir nesne tercih edilmelidir. Özellikle sizinle uyumaya çok alışık bir bebeğiniz varsa uyku arkadaşının üzerine kokunuzun sinmesi kendisini güvende hissetmesini sağlayabilir.

Bebeğinizi yalnız uyumaya alıştırırken ayakta ya da kucağınızda sallamamaya özen gösteriniz. Uyku öncesi masal okuyarak ya da masaj yaparak rahatlamasını sağlayıp yavaş yavaş uykuya geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklik dönemi oyunları ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler