Bebeklerde ateş ölçme metotları önemlidir çünkü doğru ölçümü yapmalısınız. Ateş ölçümü yaparken bebeğinizi daha iyi kontrol edebilmek ve daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için birkaç farklı metot kullanabilirsiniz. Hangisinin bebeğiniz ve sizin için daha uygun olduğuna yazımızı okuduktan sonra karar verebilirsiniz.

Bebeğinizin ateşini ölçmek bazen işkenceye dönüşebilir. Bebekler vücutlarını kontrol etmeyi tam öğrenemediğinden zorluk yaşayabilirsiniz ya da bebeğiniz ateşinin ölçülmesinden hoşlanmadığı için huysuzluk çıkarabilir. Bebeğinizin rahat durmaması ateş ölçerken yanlış sonuçlar elde etmenize sebep olabilir. Bebekler ağladığı ya da bağırdığı sırada vücut ısıları yükselebilir. Ateş ölçmek için kullanılan farklı metotlar bebeğinizin kontrolünü sağlamanızı kolaylaştırabilir.

Vücudun farklı bölgelerinden ateş ölçümü yapılabilir. Sıkça kullanılan bölgeler rektum, ağız, kulak ve koltuk altıdır. Farklı ölçüm metotları, uygulandıkları bölgeye göre değişik sonuçlar verebilir. Örneğin rektumdan yapacağınız ölçüm, diğer bölgelerden yapacağınız ölçümden bir iki derece fazla çıkabilir.

Bebeklerde ateş ölçme metotları nelerdir?

Rektumdan ölçüm yaparken, bebeğinizin sakinleştiğinden emin olduktan sonra bebeğinizin poposunu açın, kucağınıza alarak bacaklarınızın üzerinde yüz üstü yatırın. Bebeğinizi kucağınıza almak hem onu daha iyi kontrol etmenizi sağlar hem de bacakları aşağıya doğru sarkacağından dereceyi daha kolay yerleştirebilirsiniz. Bu işlemi yatağında ya da masada da yapacaksanız bebeğinizin karnının altına küçük bir yastık ya da katlanmış bir havlu koyarak poposunu yükseltin. Bebeğiniz huysuzluk yapmaya başladığında dikkatini dağıtmak için yanına sevdiği oyuncakları koyabilirsiniz. Elinizle bebeğinizin poposunu anüs görünür hâle gelene kadar iki yana doğru açıp fazla zorlamadan dereceyi anüsün içine 2,5 cm kadar yerleştirin. Dereceyi iki dakika beklettikten sonra çıkarın.

Bebeğiniz direnç göstermeye başladığında derecenin kırılmaması için hemen çıkartın. Derece içeride otuz saniye bile kalsa sonuç birkaç derece fark edeceğinden yine de doğruya yakın bir sonuç alabilirsiniz. Derecenin içeride kırılması durumunda doktorunuza haber verin. Fakat cıva zehirsiz bir hâlde olduğundan fazla endişelenmeniz gerekmez. Birkaç çizik dışında bebeğinizde ciddi bir yaralanma olma olasılığı düşüktür.

Koltuk altından ölçüm yapmak en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir fakat diğer metotlara göre daha az güvenilir sonuçlar verir. Bebeğinizin üzerini, cildi ve derece arasında kumaş sıkışmaması için soyun. Dereceyi koltuk altına yerleştirdikten sonra kolunu sıkıca kapatın ve dirseğinden hafifçe bastırın. Doğru bir sonuç elde etmek için bu pozisyonda 4-5 dakika bekleyin. En kesin sonucu yaklaşık sekiz dakika bekledikten sonra elde edebilirsiniz. Çocuğunuzun bu sürede hareket edip huysuzlanmasını önlemek için dikkatini dağıtıp oyalamaya çalışın.

Bebeklerde ağızdan ısı ölçümü tavsiye edilmez. Bu yöntemde derecenin dil atındaki boşlukta sabit tutulması gerekir. Bebekler bu kontrole sahip olmadığından doğru sonuç alınamayabilir. Bu yöntemin, çocuklar 4-5 yaşını doldurduktan sonra kullanılması tavsiye edilir.

Kulaktan ölçüm yapan dereceler de giderek yaygınlaşmakta ve satış fiyatları düşmektedir. Fakat kullanımı diğer derecelere göre daha farklı ve karmaşıktır. Kulaktan ölçüm yapan bir alet aldığınızda nasıl kullanmanız gerektiğini öğretmesi için doktorunuza danışın.

Ölçüm sonrası yapılması gerekenler

Ölçüm yapmayı tamamladıktan sonra dereceyi sabun ve soğuk suyla yıkayın ve durulayın. Yıkadıktan sonra alkolle silin. Cıvanın genleşip camı kırmaması için dereceyi sıcak yerlerden uzak tutun.

Bebeklerde aspirin kullanımının önemi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler