Bebeklerde aspirin kullanımı önemli bir konudur. Aspirin, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisinden dolayı yaygın kullanılan bir ilaçtır. Faydasının yanında birçok yan etkisi de bulunan aspirinin, bebekler üzerinde kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Aspirin, reçetesiz satıldığından ulaşılması kolay bir ilaç olduğu için kullanımı yaygındır. Genellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Fakat beraberinde birçok yan etkiye de neden olabilir. Bu nedenle bebeklerde doktor kontrolü olmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Bebeklerde aspirin kullanımı sonucu oluşabilecek yan etkiler nelerdir?

Şekerli bir tada sahip olan bebek aspirini, bebek ve çocuklara yedirmesi kolay olduğundan bir dönem ebeveynler tarafından çok tercih edilmiştir. Fakat aspirinin etkileri üzerine yapılan araştırmalarda aspirinin gereğinden fazla ya da yanlış kullanılmasının faydadan çok zarar sağlayabileceği ortaya çıkmıştır.

Asetaminofen ile birlikte kullanıldığında aspirinin, ateşi yaklaşık altı saat kadar düşük tuttuğu gözlemlenmiştir. Aspirin, kan sulandırıcı özelliğe de sahip olduğu için kanama riskini artırabilir ya da mevcut kanamanın durmasını zorlaştırabilir. Bağışıklık sisteminin çalışmasında olumsuz bir rol oynayabilir. Bazı hassas bünyelerde astım ataklarına sebep olabilir.

Virüsten kaynaklı hastalık geçiren bebeklerde aspirinin “reye sendromu”na sebep olabileceği düşünülmektedir. Eğer bebeğiniz viral bir hastalık geçiriyorsa (suçiçeği, kızamık, grip gibi) doktorunuza danışmadan aspirin kullanmayın.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahip başka bir ilaç türü olan asetamofenin yan etkileri aspirine göre daha az olsa da yine de kullanılmadan önce doktorun tavsiyesi alınmalıdır. Asetamonafen, alerjik reaksiyonları tetikleyebileceği için alerjisi olan bebeklerde kullanılması tavsiye edilmez. Karaciğer rahatsızlıklarının olduğu durumlarda asetaminofen kullanımı tamamen yasaklanmaktadır. Yan etkilerinin daha az olmasından dolayı bebekler için kullanımda doktorlar aspirin yerine asetaminofeni daha çok tercih etmektedir.

İbuprofen de ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahip bir ilaçtır. Onun da yan etkileri az olduğundan bebekler için kullanımda tercih edilebilir.

Fakat tüm bu ilaçlar yanlış kullanıldığında büyük tehlikeler oluşturabileceğinden doktorunuza danışmadan çocuğunuza içirmeyin. Doktorunuz herhangi bir ilacın kullanımını onayladığında, belirtilen dozdan daha fazla kullanmayın. İstenmeyen bir etki ile karşı karşıya kaldığınızda hemen doktorunuzla görüşün.

Bebeklerde alerji nedenleri ve belirtileri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler