Arpacık bildiği üzere göz çevresinde ortaya çıkan bir tür şişliktir. Bebeklerde arpacık görüldüğünde, ebeveynlerde bir panik havası oluşturabilir. Fakat, panik yapmayı gerektirecek farklı bir durum söz konusu değildir.

Arpacık genellikle temiz olmayan ellerle gözlerin ovulmasından dolayı ortaya çıkar. Arpacıklar sivilceye veya çıbana benzer ve çıkmadan önce çıkacağı bölgede kızarıklık oluştururlar. Arpacıklar dik ve yukarıya kalkık bir hâlde oluşurlar ve tıpkı sivilceler gibi irinden meydana gelirler. Arpacığın bebeğinizin göz kapağında bir şişlik oluşturması gözlerini tahriş edebilir ve bu da arpacık bulunan gözün sulanmasına sebebiyet verebilir. Arpacığın çıkmasını engellemek için ellerinizi temiz tutmanızı ve mümkün olduğunca bebeğinizin de ellerini temiz tutmanızı tavsiye ederiz. Temizliğe önem verilirse arpacıkla bir daha karşılaşma ihtimaliniz büyük oranda düşürecektir. Ayrıca bebeğinizi kapalı ve temiz olmayan yerlerden uzak tutarsanız arpacığın olabilecek en erken şekilde iyileşmesine ortam yaratmış olabilirsiniz.

Arpacığın herhangi bir zararı olmamasıyla birlikte panik yapılacak bir hastalık da değildir. Tedavisi için ılık ve nemli bir bezle 5 ile 10 dakika aralığında arpacık çevresine kompres uygulayabilirsiniz. Bu işlemi günde birkaç kez tekrar ederseniz arpacık daha çabuk şekilde iyileşecektir. Kendi kendine iyileşme sürecine giren arpacık 2 ile 6 gün arasında da iyileşmeye başlar.

Bebeklerde arpacık çıktığında dikkat etmeniz gerekenler:

Elinizle veya herhangi bir aletle arpacığı patlatıp içindeki irini çıkarmaya çalışmaktan uzak durmanız tavsiye edilir aksi takdirde yapacağınız işlemin yararından çok zararını görebilirsiniz. Bir haftayı aşkın bir süreçte arpacığın kendi kendine geçmemesi, ağrısının artması, şişinin inmemesi ya da yüzün diğer yerlerine şişliklerin dağılması durumunda doktorunuza başvurun. Bebeğinizin rahatsızlıklarını uyguladığınız işlemlerle birlikte doktorunuza açıklayınız. Doktor muhtemelen antibiyotik içeren bir krem veya göz damlası tavsiye edecektir bu şekilde arpacığın içindeki irini kurutmaya çalışacaktır. Doktorun verdiği yöntemleri doğru ve eksiksiz uygulamaya çalışmanız önerilir. Arpacık gibi küçük gözüken vakalarda bile hatalı birkaç işlem yaptığınız takdirde başınıza daha büyük işler açılabilir bu sebeple dikkatli olmanızda fayda var. Tavsiye edilen işlemleri yaparken adım adım gitmeniz de önem teşkil eder.

Tuvalet konusunda çocuğa öğretilebilecekler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler