Bebeklerde Altıncı Hastalık

Halk arasında altıncı hastalık olarak bilinen tıp dilinde roseola olarak geçen hastalık türü genellikle çok yaygın olarak görülür. Çok ağır olmamakla birlikte kaşıntı ve ateş yükselmesi durumu ebeveynleri panik hâline sokar ve yanlış müdahalelere sebep olabilir.

Bebeklerde Altıncı Hastalık

Roseola nedir ve nasıl bir hastalıktır?

Roseola, aslında hayati bir tehlike barındırmayan bir hastalık olmasına karşın verilen aşırı tepkiler tedavinin süresini olumsuz yönde etkileyebilir.

Genellikle 6 ay ve 3 yaş arası çocuklarda görülen bu hastalık epeyce yaygındır ve herhangi bir aşı üretilmemiştir. Bir insan hayatı boyunca sadece bir kere bu hastalığa yakalanır ve ondan sonraki süreçlerde bu hastalığa karşı direnç kazanır. Hastalığın belirtileri yüksek ateş ve deri döküntüsüdür. Tedavi olarak bolca sıvı tüketilmesi ve iyice dinlenilmesi önerilir. Aynı zamanda sünger yardımıyla ılık bir suda banyo yaptırmak da bebeğinizi rahatlatacaktır. Bu süreçte stres altına girmek yerine bebeğinize istirahat etme konusunda yardımcı olabilirsiniz. Ateş, bebeğinizi çok rahatsız ediyorsa doktordan alınan tavsiyeler doğrultusunda ilaç alarak, krem yahut merhem sürerek bebeğinizin rahatsızlığını dindirebilir ve hastalığı daha rahat atlatmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer ki bebeğiniz 3 aylık veya daha küçükse, ateşi 38 derecenin üzerindeyse o zaman doktorunuzu aramanızda fayda var. Her ne kadar hayati bir önem arz etmese de bu hastalığın teşhisini koymak zordur ve yüksek ateş bebekler için tehlike oluşturmaktadır. Bu sebeple bebeğinizin doktoruna başvurmanız hastalığa çözüm bulmanın en temel yoludur. Özellikle kusma, nefes alma zorluğu, şiddetli baş ağrıları gibi durumlar saptanıyorsa doktorunuza görünmek yapılacak en doğru hareket olacaktır.

Roseola bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuğunuzun öksürmesi, nefes alıp-vermesi ve hapşırması sebebiyle diğer çocuklara geçebilir. Bu nedenle çocuğunuzu kalabalık ve kapalı ortamlara sokmamaya özen gösteriniz. Hijyen kurallarına uymanız bu hastalık sürecinde çok önemlidir. Ellerinizi yıkamalı ve evdeki bireylerin de ellerini yıkamaları konusunda uyarmalısınız. Aynı zamanda mümkün olduğunca eve misafir kabul etmemekte fayda vardır. Misafirlerin getireceği en ufak bir virüs bile kendi kendine geçecek olan hastalığı tetikleyip büyütebilir yahut daha geç bir zamanda bitmesine sebebiyet verebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0