Bebeklerde Alerji

Alerjiler, küçük çocuklarda sıkça rastlanan hastalıklardan biridir. Alerjinin kaynakları ve vücut üzerindeki etkileri değişiklik gösterebilir. Bebeğinizdeki alerjik reaksiyonları tanımak, zamanında ve doğru müdahale için önemli olabilir.

Bebeklerde Alerji

Alerji nedir ve alerji türleri nelerdir?

Alerji, bağışıklık sistemindeki bozukluklardan kaynaklanan bir hastalıktır. Vücut kendisi için zararsız olan yabancı maddeleri bir tehdit olarak algılar ve tepki gösterir. Alerjiler, belirtilerine nedenlerine ve tedavi yöntemlerine göre farklı gruplara ayrılır ve nazal (burundan kaynaklı) alerjiler, besin kaynaklı alerjiler, hayvan alerjileri, sezonluk alerjiler, çevresel alerjiler ve anafilaksi olarak altı grupta incelenir.

Alerjinin kaynağını belirlemek, doğru tedaviyi uygulamak açısından büyük önem taşımaktadır. Yanlış uygulanacak bir tedavi başka reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bebeklerde nazal alerjiye; toz, sigara dumanı, deri döküntüleri sebep olabilir. Bebeğinizin burnunda kaşıntı, tıkanma, akma varsa, gözünde kaşınma ya da sulanma oluyorsa nazal alerjisi olabilir. Nazal alerji bebeklerde en yaygın görülen alerji türüdür ve reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edilebilir.

Bebeklerde görülen alerjiler için ne yapmalıdır?

Besin kaynaklı alerjilerde, nazal alerjiye benzer olarak burun tıkanıklığı görülebilir. Deride kızarıklık ve döküntüler, isilik, yüzde ve midede şişkinlik, egzama, ishal, gaz gibi rahatsızlıklar besin kaynaklı alerjilerin belirtileri olabilir. Reaksiyona neden olan en yaygın besinler genellikle et, süt, yumurta gibi hayvansal gıdaların yanında; fıstık, buğday gibi tahıllar olabilir. Besin alerjisinin kesin bir tedavisi yoktur. Alabileceğiniz en büyük önlem, bebeğinizin alerjik reaksiyon gösterdiği besinleri yemek listesinden çıkarmak olacaktır. Eğer bebeğiniz anne sütüne de reaksiyon gösteriyorsa, bebeğinizin hangi gıdalara alerjisi olduğunu doktorunuzdan tespit etmesini isteyen ve yeni bir beslenme listesi oluşturun.

Çevresel alerjilerin belirtileri, vücudun belli bölgelerinde oluşan şişmeler, baş dönmesi, nefes almakta zorlanma, hızlı kalp atışı olarak görülebilir. Çevresel alerjilerin kaynağı genellikle böcek ısırmaları ve arı sokmalarıdır. İlaçlarda bulunan bazı kimyasallar da alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bunlar da çevresel alerji olarak gruplandırılır. Arı sokmasından kaynaklı alerjik reaksiyonlarda, ilk önce arının soktuğu bölge temizlenir ve arı iğnesini bıraktıysa hemen çıkartılır. Isırılan bölgeye soğuk baskı yapılır. Su ve karbonatın karıştırılmasıyla yapılan macunun bölgeye sürülmesi, alerjik reaksiyonları önlemek için etkili olabilir. Eğer bebeğiniz arı soktuktan sonra nefes almakta zorlanıyorsa ve bayıldıysa hemen doktora götürmelisiniz.

Hayvan alerjilerinin kaynağı, evde beslenen hayvanların geride bıraktığı tüyler ve kepeklerdir. Solunum yollarında şişkinlik, burun akıntısı, öksürük, hapşırma, sesli nefes alma bu alerjinin belirtileri arasındadır. Eğer bebeğinizin verdiği reaksiyonlar orta şiddetliyse burun spreyleri kullanılabilir. Fakat daha ciddi sorunlar yaşıyorsanız, ilaç tedavisi uygulanabilir ve evcil hayvanınızın evden uzaklaştırılması gerekebilir.

Sezonluk alerjiler, mevsim değişiklikleri sırasında ortaya çıkan ot veya çimlerden ya da çevreye yayılan polenlerden kaynaklanır. Alerjinin şiddetine göre ilaç tedavisi uygulanabilir ya da burun spreyi kullanılabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0