Bebeklerde Aktivite Azlığı

Eğer çocuğunuz her beklenen aktiviteye olumsuz yaklaşıp karşı koyuyorsa bir müddet gözlemleyin. Bu tutumunun herhangi bir hastalıktan mı, uykusuzluktan mı ya da başka bir sebepten dolayı mı kaynaklandığını gözlemleyin. Eğer çocuğunuzun evdeki özgürlüğünü çok kısıtlıyorsanız çocuğunuzun sessiz hareketsiz olması sizin onu kısıtlamanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Bebeklerde Aktivite Azlığı

Bebeklerde aktivite azlığı neden görülür?

Her yetişkinde olduğu gibi, çocuklarda da farklı farklı karakterler istisnalar vardır. Küçücük çocukların bile sinirlendiğinde öfke nöbetleri geçirdiğine, kendini yerlere atıp ağlamalarına şahit olmuşsunuzdur. Bu davranış biçimi ya inatçılığından ya da agresif olmalarından kaynaklanabilir. Yine tam tersi durum gözlenip, çok sakin tepkisiz bir çocuk da olabilir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, çocuklar dışarıda oyun oynamanın hazzına varamıyor. Bunun yerine bilgisayar oyunu, tablet ve televizyonla ilgilenmek; onlara daha renkli, daha heyecanlı ve cazip geliyor. Ebeveynler bebeklerini kontrol edebilmek için tablet ve telefonla ilgilenmelerine müsaade edebiliyorlar ve böylelikle de tembelleşmelerinin önünü açmış olup, farkında olmadan onları asosyalliğe itmiş oluyorlar.

Bebeğinizde aktivite azlığı görülüyorsa ne yapmalısınız?

Çocuğunuzla birlikte oyunlar oynayın. Onu faaliyetlere, sportif aktivitelere yöneltin. 1.5-2 yaşındaki bebeğinizle kumdan kaleler, köprüler yapabilirsiniz. Ahşap bloklarla şekiller yapabilir, top oynayabilir, boyama yapabilir, bebeklerle nasıl oynandığını gösterebilirsiniz ve daha birçok birlikte oynayabileceğiniz oyunları kendiniz oluşturabilirsiniz. En önemlisi de çocuğunuzla oyun oynarken eğitimde verebilirsiniz örneğin sevdikleri oyuncakları banyoda çocuğunuzla birlikte yıkayarak çocuğunuza yıkanma alışkanlığını kazandırabilirsiniz. Bir ikinci örnekse yine çocuğunuzun bir oyuncak bebeğini kullanarak önce oyuncak bebeğin dişlerini fırçalayabilir sonrada kendi dişlerini fırçalama eğitimi verebilirsiniz. Bunun gibi nice örnekler mevcuttur bu konuda yaratıcılık size ve çocuğunuza kalacaktır. Alışkanlık kazanmasının yanı sıra hayal gücünü genişletebilmesi için ona masallar, hikâyeler okuyabilirsiniz. El kol koordinasyonunu geliştirmesi için, ortalara saçmış olduğu oyuncaklarını toplaması için öncelikle çocuğunuza büyük güzel bir sepet alıp oyuncaklarını toplamayı oyun içinde öğretebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0