BEBEĞİNİZ OLAYLARI KEŞFETMEYE BAŞLIYOR

Bebekler neredeyse boş bir zihinle dünyaya gelirler ve tecrübeleri sayesinde dünyayı algılama biçimleri değişir. Bebeğiniz ilk aylarda olayları algılayamazlar. Bu haftalarda çocuğunuz için bu durum değişebilir. Bebekler olayları nasıl keşfetmeye başlar gelin bakalım.

BEBEĞİNİZ OLAYLARI KEŞFETMEYE BAŞLIYOR

Bebekler olayları nasıl keşfetmeye başlar?

Yenidoğan bebekler, dünyayı bizim algıladığımız gibi algılayamazlar. Bunun nedeni içinde bulundukları ortam hakkında deneyim sahibi olmamalarıdır. Onlar için etraflarındaki her şey yabancıdır. Gözlemleri ve deneyimleri sayesinde çevrelerini algılama biçimleri de gün geçtikçe değişir.

Yeni doğmuş bir bebek, olup bitenleri yetişkinler gibi olay şeklinde algılamazlar. Hareketler ve davranışlar arasındaki bağı kuramazlar. Bebeklerin, nesnelerin hareketlerini ve hareketlerin sonuçlarını anlayabilmeleri zaman alır. Fakat çevrelerini gözlemledikçe hareketler ve nesneler arasındaki bağları kurmaya başlarlar ve etraflarındakileri birer olay şeklinde görmeye başlarlar. Bu durum bebekler için büyük bir değişimdir ve buna alışmaları zaman alabilir.

Bebeğiniz bu yeni beceriyi elde etmek için duyu organlarını kullanır. İlk önce gözleriyle nesneleri izleyerek sürekli hareketleri ayırt etmeye başlar. Bu sırada zıplayan toplar, ileri geri hareket eden nesneler ve konuşurken hareket eden dudaklar bebeğinizin ilgisini oldukça meşgul edecektir. Cisimleri tutarak, onları ellerinde gezdirerek tanımaya çalışırlar. Gözlemledikleri hareketleri kendileri de tekrar etmeye başlarlar. Nesneleri sağa sola doğru hareket ettirebilirler. Bu haftalarda çocuğunuzun nesneleri kontrol edebilmesi için gereken sinir gelişimi de oldukça ilerlemiştir.

Bebeğiniz topladığı tüm bu bilgilerle, nesneleri nasıl hareket ettireceğini öğrenmeye başlar. Ayrıca göremediği cisimlerin de varlığını sürdürdüğünü öğrenir. Tüm bu kazanımlar bebeğinizin dünyayı algılama biçimini şekillendirir.

BEBEĞİNİZİN BU HAFTA YAPABİLECEĞİ BÜYÜK SIÇRAYIŞLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0