Bebekler Neden Uyumaz

by Bebek Melekleri

Her yaşta görülebilen uyku bozukluğu, bireylerin günlük hayatını olumsuz anlamda etki altına alabilir. Hatırlama sorunları, sinirlilik gibi sıkıntıları beraberinde getiren uykusuzluk, çocuklar için daha da zorlu geçer. Bebekler neden uyumaz gelin beraber bakalım.

Bebeğim uyumuyor Bebekler Neden Uyumaz?

Çocuklarda uyku düzenini yakalamakta; uyku saatlerinin düzenlenmesi, uykuya geçme öncesi alışkanlıklar edinmesi ya da uyandığında çocuğu sakinleştirecek oyuncak gibi nesnelerin yanında bulunması önemli etkenlerdendir. İkinci yaşından sonra uyku çocuk için günün sonunda sakinleşme zamanıdır. Bu zamanlarda çocuk, karanlıkla ve yalnızlıkla baş eder.

7-9 ay aralığındaki çocuklarda uyku sorunları sallanmak, kucaklanmak gibi fiziksel uyaran gerektiren hareketlerle ilişkili olabilir. Ayrılık kaygısının yaşandığı 10-12 aylık dönemde ise uykusuzluk en yüksek noktasına ulaşır. 13-18 aylıkken çevresindeki uyaranları daha dikkatli ayırt edebilen çocuk, uykudan daha da uzaklaşır. 19-24 aylıkken uykuya dalma sorunları azalırken bu sefer de gece uyanmaları görülebilir.

Çocuklardaki uyku ve uyanık kalma döngüleri her yaş aralığında değişiklik gösterebilir. İlk 3 ayda, 3-4 saat kesintisiz uyuyabilen çocuklar; 6. aydan itibaren geceye doğru kayan 6 saatlik kesintisiz uykuya dalabilirler. 1. yaşlarında gün içinde 2 defa uyuyabilen çocuklarda, 2. yaşa geldiklerinde bu saat 1’e düşer. Bu gündüz uykusu, çocuğun hayatı boyunca öğleden sonra uyuması olarak da devam edebilir.

Çocukların yaşadığı uyku problemlerinin altında birçok neden vardır. Uyku apnesi, mide sıvısının yemek borusuna kaçması gibi fiziksel nedenler olabilir. Bunun yanı sıra annedeki stres, aile içi sorunlar, çocuğun mizacı da bu problemi tetikleyen unsurlardandır. Uyumakta sıkıntı çeken çocuklarda daha sık duygusal sorunlar, dikkat eksikliği sorunları görülebilir.

Çocuğu uyutmadan önce çevresel etmenlere dikkat etmekte fayda vardır. Mesela çok sesli bir ortamda çocuğun uykuya geçmesinin zor olacağı bilinir. Bazen ebeveynler çocukları daha rahat uykuya dalabilsin diye onlarla beraber yatmaktadır. Bu durum, kısa vadede olumlu sonuç verse de, ileriki yaşlarda yatma davranışına sınır koyma ve disiplin sağlamada ebeveynleri zor duruma düşürecektir.

Uyku sorununu çözmek için ilk etap sorunları değerlendirebilmekten geçmektedir. Çocuğun yatma kalkma saatleri, uyaranlara nasıl tepki verdiği, gündüz uykusunun ne kadar sürdüğü bilinmelidir. Bunların dışında ebeveynlerde bu tip sorunun olup olmadığının bilinmesi de çözüm sunmada yararlı olabilir.

Çocuklarda Ahlaki Gelişim ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin