Bebekler için Uygun Isıyı Korumak

by Bebek Melekleri

Bebekler için uygun ısıyı bulmalısınız. Bebeğinizin üşümemesi için ne giymesi gerektiği hakkında çevredekilerin her zaman bir fikri olacaktır, onlara kulak asmayın. Bebeğinizin üşümemesi için kendi sıcaklık ölçünüzü baz alın.

Bebekler için uygun ısı nasıl korunur?

Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk zamanlarda savunmasız ve hassas olduğunu düşünmeniz doğaldır. Bu sebeple bebeği sıkı sıkı sarmaya kat kat giydirmeye gerek duyabilirsiniz. Ancak buna gerek yoktur. Bebekler özellikle dünyaya geldikleri ilk günlerde iç ısıları iyi dengelenirse kat kat giydirmek bebek için olumlu olmaktan çok olumsuzlukları beraberinde getirecektir. Aynı şekilde bebeği çok az giydirmek de ısı dengesini bozmaya sebep olacaktır. Elbette bu durum çok sıcak veya çok soğuk havalar için değil bebekler için ideal kabul edilen sıcaklıklar için geçerlidir.

Bebeğinizi soğuk havalarda giydirirken kat kat giydirme yöntemini kullanabilirsiniz, bu etkili bir yöntemdir. Isı değişimlerinde bir katı çıkararak bebeğinizin ısısını dengelemenize yardımcı olur. Soğuk bir ortama geçiş yaptığınızda da hazırlıklı olmanızı sağladığı için tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

Eğer bebeğinizin üşüyüp üşümediğinden emin olamıyorsanız bu konuda kendinizi baz almalısınız. Anormal derecede üşüyen veya sıcaklayan biri değilseniz, bebeğiniz için de kendi sıcaklık durumunuza göre karar verebilirsiniz.

Dolaşım sistemi yeterince olgunlaşmadığı için bebeğinizin elleri ve ayakları vücuduna göre daha soğuk olacaktır. Bu durum sizi yanıltabilir. Bu yüzden bebeğinizin ısınıp ısınmadığını kontrol ederken el ve ayaklarına bakmak yerine ensesine veya kıyafetlerinin altında kalan göğüs bölgesine bakabilirsiniz. Elbette en garanti yöntem bebeğinizin vücut ısısını ölçmektir. Ayrıca oda sıcaklığı da kontrol edilebilir. Bebeğiniz için 22-23 derece ideal oda sıcaklığı olarak kabul edilir.

Bebeğiniz her hapşırdığında bunu üşüyor olarak değerlendirmek yanlıştır. Bebeğiniz hapşırarak herhangi bir toza tepki veriyor veya gün ışığından rahatsız oluyor olabilir. Bebeğinizin uygun ısıda olup olmadığının başkalarına bakarak değil bebeğinizi gözlemleyerek anlamaya çalışın. Bebeğiniz üşüdüğünde bunu ağlayarak size belli edebilir.

Yeni doğan bebeğinizin en sıcak tutulması gereken yerinin kafası olduğunu unutmayın. Isı kaybı en fazla kafası açık olduğunda meydana gelir. Ayrıca ne kadar sıkı giydirseniz de her hava koşulunda uyurken ısı üretici mekanizma yavaşlayacağı için bebeğinizin üstünü muhakkak örtmelisiniz.

Bebek nasıl kundaklanır ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler