Bebekler için İdeal Uyku Düzeni Nedir?

by Bebek Melekleri

Bebekler için ideal uyku düzenini ebeveynler bilmelidir. Bebek sahibi olduktan sonra anne-babaların deliksiz bir uykuya hasret kaldıkları bilinir. Bebeğiniz için durum böyle olmasa da onların da sağlıklı gelişmeleri için düzenli bir uykuya ihtiyaçları vardır.

Bebekler için ideal uyku düzeni nedir?

Bebeklerin günlük uyku ihtiyacı 16 saattir fakat bu uyku kesintisiz değildir. Bebekler genelde 2-3 saat uyuduktan sonra tekrar uyanırlar. Bu uyku düzeni bebekleri olumsuz etkilemese de anne-babalar bu durumdan şikâyetçidir. Çünkü yetişkinler bebeklerden daha az uykuya ihtiyaç duysa da en az 8 saat kesintisiz uyumaları gerekir. Bebeklerin sürekli uyanmaları ebeveynlerin yeterli uyku almalarını engeller. Bu da yeni anne baba olan ailelerin en çok şikâyet ettiği durumlardan biridir.

Yeni doğmuş bebeklerin düzenli bir uykuya alışmaları zaman alır. Bebekler gece ve gündüz ayrımını yapamazlar. Bu nedenle uykularının düzene oturması uzun sürer. Bebeklerin bünyesinin 24 saatlik döngüye alışmaları ilk aydan sonra başlar. Bebeğin sinir sisteminin gelişmesi ve gece-gündüz ayrımının oluşmasıyla birlikte uyuduğu, uyanık kaldığı zamanlar da yavaş yavaş düzene girer.

Yeni doğan bir bebeğin günlük uyku ihtiyacı 12 ile 16 saat arasında değişir. Fakat bu uykular en fazla 2 saat sürer. Bebeğinizin uyanık kaldığı sürelerde onu besleyebilir ve temizliğini yapabilirsiniz. Fakat o uyanık kaldığı sürece siz de uyanık kalacağınızdan bir süre kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. İkinci haftadan sonra bebeklerin uyku süreleri uzamaya başlar ve uyudukları zaman geceye doğru kayar. 3-4 ay sonra bebeklerin uyku süreleri 5 saate çıkar ve uykularının büyük bir bölümü geceye kayar. Bu da sizin için iyi bir haberdir çünkü bebeğinizle birlikte sizin de gece uykularınızın süresi uzar. Bebeğiniz 6 ayı doldurduktan sonra 12 saate kadar kesintisiz uyuyabilir.

Gündüz uykuları yeni doğan bebeklerde değişkenlik gösterebilir. Bebeklerin gündüz uykuları ilk aylarda 1-2 saat arasında değişirken büyüdükçe bu süreler uzayabilir. Bazı bebeklerde ise gece ve gündüz uykuları yer değiştirir. Bu bebekler gündüzleri daha çok uyurlar ve geceleri genellikle uyanık kalırlar. Bu da ebeveynler için zor bir süreç olabilir. Fakat en fazla bir iki ay sonra bebeklerin gündüz ve gece uykuları düzene girer. Bu süreci hızlandırmak istiyorsanız bebeğinizin gündüz uykularını 3-4 saatle sınırlandırabilirsiniz. Böylece bebeğiniz gece daha fazla uykuya ihtiyaç duyacaktır.

Bebeklerde sırtüstü uyumanın önemi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler