EVİNİZİ BEBEĞİNİZ İÇİN GÜVENLİ BİR HÂLE GETİRİN

Bebekler 19 haftalık olduğunda bedenlerini kontrol etmeye başlarlar. Bu durum bebeğin merak ettiği nesnelere ulaşmasını kolaylaştırır. Siz farkında olmadan bebeğinizin başına gelebilecek kazaları önlemek için ev içerisinde aldığınız önlemleri artırmanız gerekebilir. Bebekler için evde güvenlik önlemleri nelerdir gelin bakalım.

EVİNİZİ BEBEĞİNİZ İÇİN GÜVENLİ BİR HÂLE GETİRİN

Bebeğiniz, artık bedeninin kontrolü sağlayabildiği için ne olması beklenir?

Bebekler ilk aylarda tek başlarına hareket edemezler. Bu dönemlerde sinir ve kas gelişimlerinin yeterli olgunluğa ulaşmaması ve bebeğin vücudunu nasıl kontrol edeceğini bilememesi çocuğunuzun hareketlerinin kısıtlı olmasına neden olur. Bebekler doğdukları andan itibaren kol ve bacaklarını oynatsalar da bu hareketleri kontrollü bir şekilde yapmazlar. Yaptıkları gözlemler ve çevreye olan merakları sayesinde sinir sistemleri geliştikçe bedenlerini kendi istekleri doğrultusunda hareket ettirmeye başlarlar.

Bebekler için evde güvenlik önlemleri nelerdir?

Bedenlerini kontrol etmeye başlayan bebeklerin çevrelerini keşfetmeye olan merakı daha çok ortaya çıkar. Çocuğunuz bu haftalarda ilgisini çeken nesnelere ulaşmak için çaba harcayacaktır. Bu nedenle ev içinde aldığınız önlemleri artırmanız gerekebilir. Bebeğiniz henüz uzak mesafelere ulaşamasa da yakınındaki nesneleri tutup onları devirebilir. Bu nedenle bebeğinize yemek yedirirken masadaki sıcak tabakları ve bardakları ondan uzak tutmaya çalışabilirsiniz. Yere düşen küçük taneleri ve çocuğunuzun yutabileceği küçük oyuncakları görür görmez kaldırmaya özen göstermelisiniz çünkü çocuğunuz bunları yutabilir ve boğulma tehlikesi geçirebilir. Evinizde soba, şömine gibi çok sıcak ısıtıcılar bulunuyorsa bunların etrafını çit yardımıyla çevirebilirsiniz. Temizlik malzemesi ve tıbbi ilaç gibi kimyasal maddeleri çocuğunuzun ulaşamayacağı kilitli bir dolapta muhafaza edebilirsiniz.

Bebeğiniz, artık bedeninin kontrolü sağlayabildiği için onu rahatça bırakıp diğer odaya gitmeniz zorlaşacaktır. Ev içinde yeterli önlemleri aldığınızı düşünseniz de bebeğinizi tek başına bırakmamak onun can güvenliği açısından önemlidir. Eğer bebeğinizi yalnız bırakmanız gerekiyorsa mama sandalyesi ya da yürüteç gibi görece güvenli bir yerde olduğundan emin olun.

DOKUNARAK KEŞFETMESİNE YARDIMCI OLUN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0