Bebekler İçin Bez Tercihi

Bebeğiniz tuvalet alışkanlığını tam olarak kazanana kadar kullanacağınız bebek bezleri geniş çeşitliliğe sahiptir. Bebeğinize uygun bezi seçmek için bebek bezleri hakkında bazı bilgilere sahip olmanız seçiminizi kolaylaştıracaktır.

Bebekler İçin Bez Tercihi

Bebekler için en uygun bez hangisidir?

Bebeğiniz için kullanacağınız bezler genellikle hazır bezler ve kumaş bezler olarak ayrılabilir. Bebeğe uygun bez seçimini, bebeğinizin özelliklerine ve bütçenize göre değerlendirip gerçekleştirebilirsiniz.

Hazır bezler, market, mahalle bakalı gibi yerlerden kolayca temin edilebilen ürünlerdir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bez türleri bunlardır. Kullanım açısından kolay, emici olması sebebiyle tercih edilebilir ancak kumaş bezlere oranlara maliyetleri daha yüksek olacaktır. Özellikle birden çok bebeği olan aileler, bütçelerinin ciddi bir kısmını hazır bezlere ayırmak zorunda kalabilir. Emici yapılarından dolayı hazır bezler, bebeğin cildini kuru tutmakta fayda sağlarlar ancak bu durum, yeni doğan bebeklerin ne sıklıkla ve ne miktarda çiş yaptığının bilinmesi gereken durumlarda bebeğinizin ne kadar çiş yaptığını gözlemlemenizde sıkıntı yaratacaktır. Hazır bezler, tek kullanımlık olduğundan kullanım kolaylığı, vakitten tasarruf ve iş gücünün azalmasını sağlayabilirler.

Hazır bezler dışında, piyasada satılan kumaş bezler de bebeğiniz için bir alternatif olabilir. Kumaş bez kullanımı, bebeğin daha rahat hareket etmesini sağlayabilmesi açısından avantajlıdır. Aynı zamanda kumaş bezler, genellikle hazır bezlerden daha ucuz olduğundan maddi açıdan tasarruf yapmanıza katkıda bulunabilir. Ancak kumaş bezlerin emiciliği, hazır bezlere oranla daha azdır. Aynı zamanda kumaş bezler tek kullanımlık olmadıklarından ve bezi bebeğe giydirip çıkarmak hazır beze oranla daha zahmetli olduğundan kumaş bez kullanırken bez değiştirmek daha çok zaman alabilir.

Bebekler için hangi tür bezler kullanılmaktadır?

Hazır bezlerin paketlerinin üzerinde genellikle hangi kilo, boy ve dönemdeki bebeklere uygun olduğu belirtilir. Bunlara dikkat ederek bebeğiniz için uygun bezi satın alabilirsiniz. Bazı kumaş bezler de, farklı ebatlardaki bebeklere göre üretilir ve bu bezin ambalajında belirtilir.

Hazır bez kullanırken, ilk aylarda haftalık ortalama 80 ile 100 adet arası beze ihtiyacınız olacaktır. Kumaş beze ihtiyaç duyacağınız miktar ise bu bezleri hangi sıklıkta yıkamayı düşündüğünüze göre değişiklik gösterecektir. Bez yıkamak için bol vaktiniz veya imkânınız varsa, kumaş bezlere daha az ihtiyaç duyabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0