Bebekler İçin Arkadaşlığın Önemi

Ailede öğrenilen ve temellendirilen tüm davranışlar, arkadaşlık yoluyla denenme fırsatı bulunur. Bebeklik döneminde arkadaşlığın pek çok kazanımı vardır. Anne ve babalar çocuklarının ileriki yaşlardaki arkadaşlık ilişkilerinin temelini oluşturacak bu dönem için teşvik edici olmalıdır.

Bebekler İçin Arkadaşlığın Önemi

Arkadaşlığın bebeğiniz için önemi nedir?

Arkadaşlık ilişkilerinin kazanımları değerlendirildiğinde, gelişime kattıkları en baş sıralarda yer alır. Sosyal, duygusal ve zihinsel gelişim arkadaşlık ilişkileri sayesinde büyük ilerleme kat eder. Ayrıca dil becerisi de çocukların kurdukları iletişim sayısının artması nedeniyle daha aktif kullanım gerektirir ve gelişim gösterir. Bunun yanında arkadaşlarla oynanan oyunlar, yapılan faaliyetler ince ve kaba motor becerileri destekleyici nitelikte olabilir. Yani arkadaşlık, bir çocuk için bebeklikten itibaren gelişimine en büyük katkıyı sağlayan olgulardan biridir.

Bebeklik döneminde arkadaşlık yalnızca izlemeyi ve gözlemlemeyi içerse de çocuk için pek çok fayda sağlar. Aile bireyleri vasıtasıyla karşılanamayan arkadaşlık kavramı yaşıtlarla kurulan ilişkilerin kazanımları göz önünde bulundurulduğunda önemi anlaşılabilir. Yakın yaşlardaki kardeşler birbirleri için bu ihtiyacı biraz olsun karşılayabilse de farklı ailelerce yetiştirilmiş farklı çevrelerde büyüyen çocuklarla arkadaşlık kurmanın önemi göz ardı edilemez. Çünkü arkadaşlık bir çocuğa içinde yaşadığı toplum yapısıyla ilgili fikir verir. Kendinden başka değerlerle yetiştirilmiş bir çocukla iletişim kurmak çocukların ufkunu açar. Bebeklik döneminde henüz bu kadar kompleks düzeyde olmasa da farklı farklı bebeklerle bir araya gelmek bebeği geliştirir. Kendinden başka gelişim düzeylerini gözlemleyerek taklit etmesine ve yeni özellikler kazanmasına yardımcı olabilir.

Bebekler arkadaşlığı neden fazla önemsemektedir?

Bebekler için akranlarıyla kurdukları kısa gülümsemeler ve sınırlı süredeki bakışmalar arkadaşlığın temeli sayılabilir. Bebeklik dönemindeki arkadaşlık ilişkileri oyun temellidir. Çocukluğun tamamı boyunca böyle olsa da bebekler için genellikle oyun oynadıkları arkadaşın kim olduğunun pek de önemi yoktur. Önemli olan sosyalleşme imkânı bulması ve bazı değerleri anlamlandırmaya başlamasıdır. Bunun için oyun, bebeklerin hayatında önemli bir yer tutar. Başlarda bu oyunlar beraber oynanıyor gibi görünse de iki yaş öncesi dönem için böyle bir durum söz konusu değildir. İki yaş öncesi dönemde bebekler akranlarıyla oynadıkları oyunlarda aslında bireysel davranır. Ancak oyun oynayan iki çocuğun da bireysel davranması olumsuz bir durum değildir. Örneğin tahta bloklarla oyun oynayan iki çocuk farklı oyunlar oynasa da bir diğerinin ne yaptığını izleyerek yeni oyun biçimleri keşfedebilir.

Arkadaşlık kavramı bebeklerde en basit düzeydedir. Aile dışında akranlarla vakit geçirmenin kazanımları göz ardı edilmemeli ve çocuklara bunun için fırsatlar yaratılmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0