Bebekle uçak yolculuğu kafalarda soru işareti olmuştur. Bebeklerle yapılacak uçak yolculukları bazı durumlarda oldukça zor geçebilir. Aklınızda olması gereken yegâne durum sakinliğinizi korumanız ve olabilecek her şeye karşı elinizden geldiğince hazırlıklı olmanızdır.

Bebeğiniz dünyaya geldikten bir süre sonra, yurtdışına bebeğinizle çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle bebeğinizin kimliğini ve pasaportunu doğar doğmaz hazırlatmalısınız. Başvuru süreçleri ücret karşılığında hızlandırılabilmektedir. Uçmak, özellikle sağlıklı doğmuş 2 haftalık ve daha büyük bebekler için sorun teşkil etmese de dikkatli olmak gereklidir. Bebek prematüre doğduysa ya da akciğerlerinde bir sorun varsa uçağın irtifası ve hava değişkenleri bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durumda doktorunuzdan bilgi almanız gereklidir.

Bebekle uçak yolculuğu yapılır mı?

Havayolu şirketleri çoğu zaman bebeklerin, ebeveynlerinin ya da bakıcılarının kucağında seyahat etmesine müsaade ederler. Ancak güvenlik açısından bebeklerin arabalarda olduğu gibi sabitlenmiş bebek koltuklarında yolculuk yapmaları lazımdır. Bu nedenle pek çok araba koltuğunun uçaklarda da kullanılması için gerekli izinleri vardır. Bebeğinizin bu şekilde bir yolculuk edebilmesi için doğal olarak ayrı bir koltuğa ihtiyacı vardır. Bu da muhtemelen bütçenizi buna göre ayarlamanızı gerekli kılacaktır. Bazı şirketlerde bebekler için koltuk indirimleri olabilmektedir.

Uçak yolculuklarında yanınıza bebek koltuğu almadıysanız, kabin görevlilerinden iniş veya kalkışlarda bebeğinizi nasıl tutmanız gerektiği konusunda bilgi almalısınız. Diğer önemli bir konuysa uçak güvenliği için yasaklanan sıvılardır fakat bebeklerle ilgili olan sıvılara sınırlandırma getirilmemiştir. Bebek maması, anne sütü ya da normal süt, ilaç, meyve suyu gibi sıvıları uçakta yanınıza alabilirsiniz fakat güvenlik görevlilerine bunu önceden bildirmeniz yararınıza olabilir. Uçuş sırasında bebeğinizin terlemesi ya da üşümesi durumunda kolaylıkla müdahale edebilmeniz için bebeği birkaç kat giydirmek gerek olabilir. Böylelikle bez ve giysi değişimini kolaylıkla halledebilirsiniz. Kalkış ya da inişlerde hava basıncı değişebileceğinden, rahatsız olan bebeğinizi biberon veya emzikle oyalayabilirsiniz. Uçuş güvenliği açısından bir sorun teşkil etmediği durumlarda bebeğinizi emzirebilirsiniz. Uzun süreli uçuşlarda, kabin görevlilerinin izin verdiği ölçülerde ara sıra bebeğinizle koridorda tur atabilirsiniz.

Bebeklerin uçak gibi toplu taşımalarda yüksek sesle ağlaması her ebeveynin korkulu rüyasıdır. Böyle bir durum yaşandığında sakinliğinizi korumalı ve ağlamanın nedenini bulmalısınız.

Çocuğunuzu haşerelere karşı korumak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler