Bebekle Düzenli Hayata Geçiş

by Bebek Melekleri

Bebekle birlikte düzenli hayata geçiş denemesi her zaman denenir. Yeni doğan bir bebeğin ilk ayları çevresine alışmakla ve tanımakla geçer. Bu süreç anne ve babalar da bebeklerini gözlemler ve ona alışmaya çalışır. Bebeğinizle geçirdiğiniz ilk birkaç aydan sonra ilk haftalara kıyasla ilişkiniz daha güçlü olduğu için artık bir şeyleri düzene sokmayı deneyebilirsiniz.

Bebekler kendi kurallarıyla doğar. Her bebeğin beslenme ve uyku alışkanlıkları birbirinden farklıdır. Bir bebekten sizin karar verdiğiniz zamanlarda beslenmesini veya uyumasını bekleyemezsiniz. Özellikle ilk haftalarda, bebeğinizi fizyolojik olarak ihtiyaç duyduğunda besler veya uyutursunuz. Ancak bu durum bebeğiniz büyüdükçe onu daha iyi tanımanız ve ihtiyaçlarını karşılayacağınız zaman aralıkları için düzen oturtmanızla değişebilir.

Bebekle birlikte düzenli hayata geçilir mi?

İlk haftalarda bebeğinizle geçirdiğiniz zaman onun uyku alışkanlıkları, beslenme saatleri veya bakım ihtiyaçları ilgili gözlem yapmanız için bir fırsattır. Sürekli bebeğin istekleri doğrultusunda hareket etmek ilk aylarda yıpratıcı olabilir. Bebeğinizin gelişimi normal seyirde devam ediyorsa genellikle üçüncü ay bazı konularda düzen oturtmak için idealdir. Üçüncü aya gelene kadar düzen oturtmak için neler yapabileceğinizi bu süreci yaşamış ebeveynlere danışabilir, bu konu hakkında okumalar yapabilir ve uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Üçüncü aya geldiğinizde bebeğinizin uyku saatleri gece-gündüz kavramını algılamaya başladığından biraz olsun düzene girecektir.  Bebeğiniz sabah olduğunu anlayıp uyanır, gün içinde genellikle beslendikten sonra uyur. Ancak eğer akşam üzeri normalde uyuduğundan daha fazla uyursa gece uykusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bu sıralama her bebek için geçerli değildir. Bazı bebekler daha düzensiz bir uyku düzenine sahiptir. Bu sebeple her bebeğe kendi düzenine göre bir program yapmak daha doğru olacaktır.

Emzirme ve besleme konusunda da uyku gibi bebek geliştikçe belli bir düzen oluşacaktır. Bebeğinizi gözlemleyerek beslendikten ne kadar zaman sonra tekrar acıktığına göre kendinizi ayarlayabilirsiniz. Düzenli aralıklarla beslemek annenin kendine zaman ayırması açısından da oldukça faydalıdır.

Ebeveynlerin çoğu bebekleri için bir düzen oluşturmayı önemsese de bu durum hepsi için geçerli değildir. Bebeğinizin yeteri kadar uyuduğuna ve beslendiğine eminseniz, bakımlarını aksatmadan yaptığınıza inanıyorsanız bu konuyu dert etmemelisiniz. Ancak bir düzen oluşturmanın her zaman bebek ve sizin açınızdan daha avantajlı olduğunu unutmamalısınız. Bir düzen dâhilinde hareket etmesi ebeveynlere diğer aktiviteler için boş zamanlar yaratır. Düzensizlik hâli bebeklerde huzursuzluğa sebep olabilir. Ayrıca bir programa bağlı olmadan büyüyen bebeklerde ilerde disiplin problemleri görülme olasılığı da vardır.

Bebeğiniz için bir düzen kurarken unutmamanız gereken, bebeğiniz ve sizin için ideal olanı yapmak uğruna kendinizi zorlamamanızdır. Çünkü programa bağlı kalmak için çok sıkı davranmanız da hayatınızdaki diğer konularda aksaklıklara yol açabilir.

Bebekle beraber uyumak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler