Bebekle Birlikte Kaliteli Zaman Geçirmek

Çalışan ebeveynlerin bebekleriyle geçirdikleri süre kısıtlı olabilir. Bebeğinizle çok vakit geçiremiyorsanız, en azından onunla geçirdiğiniz zamanı kaliteli hâle getirebilirsiniz.

Bebekle Birlikte Kaliteli Zaman Geçirmek

Çalışan ebeveynler bebekleriyle nasıl vakit geçirmeli?

Günümüzde bebek sahibi olan ailelerde hem anne hem de babanın çalışması, çalışmak zorunda olması sık görülen bir durumdur. Bu durumlarda gün içinde ebeveynlerin bebekleriyle geçirecekleri vaktin kısıtlanmasına yol açabilir. Hem annenin hem babanın çalıştığı ailelerde bebekle geçirilen zamanın kaliteli ve nitelikli olabilmesi için harcayacağınız çaba, onunla ilişki içinde bulunamadığınız vakitleri de büyük ölçüde telafi edecektir. Tabii ki gün içerisinde vaktinizin büyük bir kısmını bebeğinizle geçirmeniz faydalı olacaktır ancak bebeğinize ihtiyaç duyduğu ilgiyi verebilmek için sürekli onunla beraber olmanız gerekmez. Bebeğinizle ilgilenebildiğiniz zamanlarda örneğin onun altını değiştirirken gülümseyip onunla konuşmanız, siz ev işlerini hallederken veya yapmanız gereken diğer işlerle ilgilenirken ona şarkı söylemeniz de bebeğinizi memnun edecektir. Bebeğinizle birlikte olabildiğiniz zamanlarda onunla aktif veya pasif olarak ilgileniyor olmanız, onunla nitelikli vakit geçirdiğiniz anlamına gelebilir. Çocuğunuzla ilgilenirken onun bu durumdan duyduğu memnuniyeti gözlemleyerek doğru yolda olup olmadığınıza kanaat getirebilirsiniz.

Bebeğiyle ilgilenme süresi kısıtlı olan ebeveynler ne yapmalıdır?

Bebeğiyle ilgilenme süresi kısıtlı olan ebeveynler, ister istemez üstlerinde bir baskı hissedecektir. Eğer bu durumu yaşamak zorundaysanız, bebeğinizle geçirdiğiniz her anın kaliteli ve nitelikli olmasını sağlayarak hem bebeğinizi memnun edebilir hem de kendinizi yetersiz hissetmekten koruyabilirsiniz.

Bebeğinizle geçireceğiniz zamanın kaliteli olması için faydalanabileceğiniz bazı yöntemler söz konusudur. Günlük rutin işlerinizi hallederken bebeğinizi de yanınızda bulundurup onunla beraber olmak, bebeğiniz anlamasa da eve geldiğinizde onunla konuşup gününüzün nasıl geçtiği gibi konulardan bahsetmek, işten eve döndüğünüzde hızlı ve sürekli olarak bebeğinizle ilgilenmeye çalışmak yerine doğal olup onunla her şekilde vakit geçirmeye çalışmak faydalı olacaktır.

Kısıtlı olan vaktinizi sürekli olarak evinizi toparlamaya, sık sık ev temizlemeye tercih etmemelisiniz. Yemek yaparken veya evinizi toparlarken harcayacağınız zamanı mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışabilirsiniz. Bebeğiniz yanınızdayken başka şeylerle ilgilendiğinizde ilginizin çoğunluğunun bebeğinizde olmasına dikkat edin. Ailenin diğer bireylerinin de bebekle zaman geçirmesini sağlayarak bebeğinizle olan kısıtlı zamanınızı mümkün olduğunca kaliteli ve nitelikli geçirmeye çalışabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
1