Bebekle Beraber Uyumak

by Bebek Melekleri

Bebekle beraber uyumak ilerleyen zamanda sorun yaratabilir. Anneler yeni doğmuş bebeklerine sürekli yakın olmak isterler. Bebekle aynı odadan öte aynı yatağı paylaşmak da bu yakınlık isteğinin bir sonucudur. Ancak bebekle aynı yatağı paylaşmak bir süre sonra bir takım problemler doğurabilir.

Bebekle beraber uyumak kötü müdür?

Bebeğinizle aynı yatakta uyumanızın bazı olumlu yönleri vardır. İlk haftalarda tüm ihtiyaçları için size bağımlı olan bebeğinize her an yakın olmak kendinizi iyi hissettirecektir. Bebeğinizle beraber uyumak ona kendini rahat ve güvende hissettirecektir. Sizin sıcaklığınız daha huzurlu bir uyku uyuması için yardımcı olabilir. Ancak ilk üç ayını dolduran bebeklerde beraber uyumaktan kaçınmak gerektiği görüşü yaygındır.

Bebekle beraber uyumak bağımsızlık duygusunu köreltebilir. Anne ve baba açısından değerlendirildiğindeyse mahremiyetin olumsuz olarak etkileneceği düşünülür. Bunlara ek olarak bebekle uyumanın ortaya çıkardığı en büyük problemlerden biri uyku bozukluklarıdır. Bebeğiniz ilk günden itibaren sizinle uyumaya alışacağı için sizden ayrı uyuması gereken bir durumda dalmakta güçlük çekecektir. Yapılan bir araştırmaya göre altı ay ve dört yaş arası çocukların yarısında uyku bozukluğu görülür. Bu sebeple bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda bir düzen oturtarak yatakları ayırmanız sağlıklı olacaktır.

Ebeveynleriyle uyuyan ve emerek beslenen bebekler besine istedikleri her an ulaşabilecekleri için bu durum gereğinden fazla beslenme problemini doğurabilir. Bir yaşını doldurmuş ve hâlâ uyku öncesi annesini emmeye devam eden bebeklerde diş çürümesi sorunu oldukça yaygındır.

Bebeğinizle uyku sırasında beraber olmak bireyselliği köreltebilir. Kendisini ayrı bir insan olarak düşünememesi sizden uzak kaldığında kendini güvensiz hissetmesine yol açabilir. Bu konuda sınır koymakta zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Bebeğinizin sizden ayrı uyumaya karşı inatçı bir tutum sergiliyorsa bu konuda nasıl davranmanız gerektiğini bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

İki yetişkinin bir bebekle uyuması çoğu zaman riskli bir durum olacak değerlendirilir. Uyku sırasında farkında olmadan bebeğinizi tehlikeye atacak hareketlerde bulunmanız olasıdır. Bu sebeple bebeğinizle uyumak güvenli bir seçenek değildir.

Bebekle beraber uyumak aslında kişiye özgü bir karardır. Kimi anneler bunun bireyselliğin önüne geçmesi sebebiyle yapılmaması gereken bir davranış olduğunu düşünse de bu herkes için geçerli değildir. Uyum sürecinde gece uykusunda ayrı yataklarda yatıp, sabahları bebeğinizi yanınıza almayı deneyebilirsiniz.

Bebekle aynı odada kalmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler