Bebekle Aynı Odada Uyumak

by Bebek Melekleri

Bazı zamanlarda bebekle aynı odada uyumak gerekebilir. Bebek sahibi olan her ailenin bebeğine ayrı bir oda sunma imkânı olmayabilir. Bebeğinize yakın olmak ilk haftalarda ihtiyaçları açısından önemlidir. Ancak bebeğinizle aynı odayı paylaşmak ilerleyen aylarda birtakım problemlere sebep olabilir.

Bebekle aynı odada uyumak kötü müdür?

Gebelik dönemi dünyaya yeni gelecek bebeğiniz için gerekli tüm hazırlıkları yapmanız için en uygun zamandır. Bebeğinizin bakımı için ihtiyaç duyacağı her şeyi hazırlamak için elinizden geleni yapsanız da birtakım eksiklerin kalması da muhtemeldir. Bebek için bir oda hazırlamak da bunlardan biridir. Genellikle bebeğin ilk aylarda anne ve babasıyla birlikte olması gerektiği düşünülerek ayrı bir oda hazırlama konusu ertelenir. İlk haftalarında olan bir bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması ve ebeveynlerin bebeklerine alışabilmeleri için aynı odada olmaları avantajdır. Bebeğin uykusu ve gece beslenmeleri düzene girdikçe aynı odada kalma durumunu tekrar gözden geçirmek faydalı olacaktır.

Bebekle aynı odayı paylaşmanın en büyük dezavantajı anne ve babaların uyku düzenine olan etkisidir. Bebeğinizin her mırıltısında kalkıp kontrol etme isteği sizi uykusuz bırakabilir. Bebekler uyurken bir problem olmasa bile bazı sesler çıkarabilir. Bu sesler genellikle ağlamaya dönüşmeden tekrar uykuya dalarlar. Bebeğinizin mırıltıları için kalkmasanız bile ağlamaya dönüşüp dönüşmeyeceğini beklemek sizi uykusuz bırakacaktır. Ayrıca bu durum sadece sizin uykunuz açısından değil bebeğinizin uykusu açısından da sorun yaratabilir. Her çıkardığı seste kucağa almanız bebeğinizin uykusunu açabilir. Derin uyku hâlinde değilken sizin uyku sırasında yatakta dönmeniz onu uyandırabilir.

Bebekle aynı odayı paylaşıyor olmak anne ve babaların özel hayatlarını da etkiler. Her an uyanabilecek minik bir bebek sizi kısıtlayabilir.

Genellikle ilk aylar bebeği bir şeylere alıştırmak için ideal zamanlardır. Bebeğinizin beslenme ve uyku düzeninin oturduğu ilk üç ayın sonunda ayrı odaya geçirilmesi önerilir. Düzene alışma süresi her bebek için aynı olmadığı için bebeğinizin düzenine göre zamanlamayı ayarlayabilirsiniz. Ancak bebekle uzun süre aynı odayı paylaşmanın uyum problemlerine yol açabileceğini unutmamalısınız.

Bebeğinize ayrı bir oda sunma imkânınız yoksa aynı odada bebeğiniz için ayrı bir bölme hazırlamayı deneyebilirsiniz. Bunu için odayı bölümlemenizi sağlayacak bir paravan kullanabilirsiniz.

Bebek bakıcısına yapılacak bilgilendirmeler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler