Bebek Odası Güvenliğinin Sağlanması

Bebeklerin gelişimin büyük bir bölümünü merak duygusu kaplamaktadır. Davranışlarını, gelişimlerini ve en önemlisi de yaşanma ihtimalleri bulunan kazaları yine bu duygu tetiklemektedir.

Bebek Odası Güvenliğinin Sağlanması

Bebek odasında nasıl kazalar görülür?

Bebeğinizin emekleme evresinde yaşadığı merak ve keşif isteği, ayaklanmaları sonrasında zirve yapmaktadır. Bulundukları ortamda ne varsa elleyerek, mümkünse tadına bakarak, bir yerlere fırlatarak meraklarını tatmin etmek isterler. Henüz denge mekanizmalarının çok gelişkin olmaması sebebiyle heyecanları, onları bazı talihsiz durumlara sokabilmektedir. Tüm bu nedenler doğrultusunda evinizi ve en önemlisi de bebeğimizin odasını güvenli olacak şekilde düzenlemelisiniz. Belirli bir yaşa gelene kadar evin bazı odalarına girmelerini engellemek de gerekli güvenlik önlemlerindendir. Ancak bebekleriniz büyüdükçe onları engellemek daha da zor bir hâle bürünebilir.

Bebek odaları, uzun bir süre bebeğinizin en çok zaman geçirdiği ortam olacağından buranın güvenliği diğer tüm yerlerden daha önemli sayılabilir. Güvenlik önlemleri için birkaç önemli ipucunu bilmek fayda sağlayabilir. Bez değiştirme masaları mümkünse parmaklıklı olmalıdır. Bez değiştirirken bebekler dönmeye çalışarak yere yuvarlanabilirler. Bunu engellemek için mutlaka emniyet kayışlarının bağlı olmasına dikkat etmelisiniz ve dikkatinizi bebeğinizden ayırmamalısınız. Bunun için de ihtiyacınız olan malzemelerin elinizin altında bulunması gereklidir.

Bebek odasının güvenliği nasıl sağlanır?

Bebeğiniz, merakı ve oyun isteği nedeniyle bir günün tamamını oyuncaklarıyla geçirebilir. Bu sebeple oyuncaklarını seçerken özenli olmalı ve güvenliği ön planda tutmalısınız. Bebeğinizin bunlar dışında evin herhangi bir eşyasıyla (özellikle patlayabilecek, kırılabilecek ya da yutulabilecek kadar küçük eşyalar) oynamasına izin vermemelisiniz. Oyuncakları ambalajlarından çıkardıktan sonra hareketli parçalarının oyuncağa sağlam bir şekilde tutturulmuş olup olmadığına bakmalısınız. Böylece oyun sırasında bu parçalar kopup boğulmalara ya da başka bir kazaya neden olmayacaktır. Diğer yandan küçük parçaları olan ya da buna benzer oyuncakları oyun dışında güvenli bir yerde saklamanız gerekir. Eskiden çok kullanılan, bir bebek oyuncağı olan tekerlekli yürüteçler neden oldukları kazalar ve tehlikeli yapıları nedeniyle uzak durmanız gerekenlerin başında gelmektedir. Amerikan Pediatri Akademisi’nin bu tür tekerlekli yürüteçleri yasakladığını bilmelisiniz.

Beşik güvenliği de dikkat etmeniz konuların başında gelmektedir. Bebeğinizi, beşiğe daima sırt üstü yatırın ve beşikte bebeğinizden başka herhangi bir oyuncağın ya da parçalarının olmamasına özen göstermeniz faydalı olacaktır. Tüm bunların yanında bebek odasında kullandığınız mobilyaların yapısı, keskin yüzeylerinin törpülenmiş olması ve kalitesi bebeğinizin güvenliği açısından önem arz etmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0