Bebeğiniz Yeteri Kadar Emiyor Mu?

by Bebek Melekleri

Bebek Ne Kadar Emmeli Yeni doğum yapmış annelerin en büyük endişesi bebeklerinin beslenme ve gelişiminin yolunda gitmemesidir. Kimi zaman anneler bu sebeple bebeklerini yeterince besleyemediklerini düşünerek doğum sonrası kaygılar yaşayabilirler.

Bebek Ne Kadar Emmeli ? Anneler emzirme konusunda neden endişe yaşarlar?

Bebeklerin kilo ve gelişimi gebeliğin ilk günlerinden itibaren doktorlar tarafından takip edilir. Bebekler genellikle yüzü ve vücudu şişmiş olarak dünyaya gelir.  Doğumdan kısa bir süre sonra bu şişlikler iner. Anneler de bebeğin zayıfladığı ve yeterince beslenemediği konusunda endişe duyar. Ancak sağlıklı bebekler üçüncü haftadan itibaren kilo almaya ve dolgunlaşmaya başlar.

Bebekler büyüme sürecinde her hafta artan bir şekilde besine ihtiyaç duyar. Bebeğinizin yeteri kadar besin almadığını düşünüyorsanız bebeğinizi gözlemleyebilirsiniz. Eğer bebeğiniz gereğinden fazla emme eğilimindeyse bu daha fazla besine ihtiyaç duyduğu anlamına gelebilir. Emzirdikten sonra kesintisiz ağlıyorsa bunun sebebi de karnının doymaması olabilir. Bazı bebeklerde bu durumda parmak emme alışkanlığı da gözlemlenebilir.

Her beslenmeden sonra dışkılama emen bebekler için normaldir. Eğer bebeğiniz emdiğinden daha az sayıda dışkı yapıyorsa bu doymadığı anlamına gelebilir. Bu idrar için de geçerlidir. Az ve koyu renkli idrar su kaybına bu da yetersiz anne sütü almaya işaret olabilir.

Bebeğin beslenme kontrolünü emziren anne kendi süt durumuna göre de değerlendirebilir. Bebeğiniz yeteri kadar emiyor olsa bile göğsünüzdeki süt bitmeyebilir. Ancak bazı durumlarda bu durum bebekteki yetersiz beslenmeye işaret olarak görülebilir. Bebeğinizi emzirmeye başladığınızda en az 10 dakika boyunca kesintisiz emzirmeye özen gösterin.

Annenin sütü ne kadar yeterli olursa olsun bağlı faktörlerden dolayı da bebek yeterli beslenemeyebilir. Erken doğum durumlarında bebeğin çene kaslarının tam olarak gelişmemesi, erken yorulması veya henüz çene kaslarını nasıl kullanacağını bilmemesi sebebiyle emmede aksaklıklar yaşanabilir. Bu durumda süt sağarak süt üretimini desteklemek önemlidir. Ayrıca bazı bebekler emzik veya su gibi başka kaynaklardan emme tatminini karşıladığı için ilgisiz olabilir. Gaz problemi de bebeklerin emme konusundaki motivasyonunu etkileyebilir.

Bütün çabalarınıza rağmen başarılı bir şekilde emziremiyor olsanız da bunun birçok sebebi olabileceğini bilmelisiniz. Uzmanlardan destek ve tavsiye alabileceğinizi de unutmamalısınız. Bu dönemde motivasyon kaybı süt üretimini azaltacağı için stresten kaçınmalısınız. Bebeğinizin sağlığı için sizin mutluluğunuz önemlidir.

Yaşanan Olumsuzlukların Travmaya Dönüşmesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin